X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kornel Morawiecki - prawdziwy nauczyciel i wychowawca

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 13:54
W sobotę (5.10) na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach odbyła się ceremonia pogrzebowa marszałka seniora Kornela Morawieckiego. - Twoja walka o wolność wydała wielki plon. Ten plon rośnie, pęcznieje, potężnieje. Dlatego nasza miłość, twoja miłość, jest silniejsza niż śmierć - powiedział na pogrzebie premier Mateusz Morawiecki, syn zmarłego. Kornel Morawiecki zmarł 30.09.2019 roku w wyniku raka trzustki. Miał 78 lat.
Audio
Mateusz Morawiecki przy trumnie Kornela Morawieckiego
Mateusz Morawiecki przy trumnie Kornela MorawieckiegoFoto: PAP/Piotr Nowak

Kornel Morawiecki na przełomie maja i czerwca 1982 założył organizację Solidarność Walcząca (początkowo posługującą się nazwą Porozumienie Solidarność Walcząca). W manifeście programowym "Kim jesteśmy? O co walczymy?" wskazano, że podstawowymi założeniami SW jest "walka o odzyskanie niepodległości i budowa Rzeczypospolitej Solidarnej". Odrzucano ugodę z urzędującą władzą i reformowanie systemu, deklarowano walkę podjazdową "na wszystkich poziomach i różnymi metodami".

Dariusz Seliga wspomina, że Kornel Morawiecki cieszył się wielkim autorytetem. - Taki charyzmatyczny wychowawca, taki stary, dobry dyrektor szkoły, który jest przejęty swoimi uczniami - mówi dawny opozycjonista. Wspomina, że do Solidarności Warszawskiej trafił przez środowisko warszawskie, poprzez przyjaciół, którzy znali się z Kornelem Morawickim. Jako jedyny obok Mateusza Morawieckiego był nieletnim członkiem SW.

Jarosław Porwich był gorzowskim działaczem Młodzież Niezależnej. Wspomina, że był zwolennikiem radykalnych działań, podobnie jak Kornel Morawiecki. - Gołąbkiem pokoju to on wtedy zbyt wielkim nie był, trzeba sobie jasno powiedzieć. On nie zakładał kompromisu z komunistami - przyznaje.

W trakcie audycji przypomniano fragment archiwalnej rozmowy Małgorzaty Raczyńskiej z Kornelem Morawieckim z lipca 2017 roku.

Posłuchaj wspomnień o Kornelu Morawieckim.

***

Tytuł audycji: Nieznani Znani

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska - Weinsberg

Goście: Jarosław Porwich (poseł, klub Wolni i Solidarni), Dariusz Seliga (Członek Solidarności Walczącej, były poseł PiS)

Data emisji: 6.10.2019

Godzina emisji: 15.08

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Henryk Domański: Kornel Morawiecki symbolem odwagi

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 09:16
W poniedziałek po ciężkiej chorobie zmarł Kornel Morawiecki - założyciel "Solidarności Walczącej", poseł oraz marszałek senior Sejmu, ojciec premiera Mateusza Morawieckiego. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pożegnano twórcę i przywódcę Solidarności Walczącej - Kornela Morawieckiego

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 16:40
Kornel Morawiecki spoczął na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.Uroczystość pogrzebowa miała charakter państwowy. Twórcę i przywódcę Solidarności Walczącej, kawalera Orderu Orła Białego, marszałka seniora Sejmu pożegnali przedstawiciele władz, rodzina, przyjaciele i współpracownicy, w tym działacze ruchu opozycyjnego w PRL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Bartosz Rydliński: PO podważa dogmaty kampanii wyborczej

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2019 11:16
Gość "Komentarza poranka" w radiowej Jedynce mówił o niedzielnej konwencji wyborczej Platformy Obywatelskiej, przemówieniu byłego Prezydenta RP Lecha Wałęsy oraz o zbliżających się wyborach parlamentarnych w Polsce.
rozwiń zwiń