Onkologia - jeden z najbardziej dynamicznych procesów w historii medycyny

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2019 18:10
Minister zdrowia Łukasz Szumowski podpisał pod koniec września umowę na rewitalizację i rozbudowę Centrum Onkologii-Instytutu Marii Skłodowskiej Curie w Warszawie. Wartość projektu wynosi 840 milionów złotych. 
Audio
  • Onkologia - jeden z najbardziej dynamicznych procesów w historii medycyny (Nieznani/Znani/Jedynka)
Centrum Onkologii w Warszawie
Centrum Onkologii w WarszawieFoto: Shutterstock

Wieloletni plan rewitalizacji zakłada przede wszystkim poprawę komfortu leczenia pacjentów. W ramach projektu powstaną między innymi nowe budynki, miejsca parkingowe, rozbudowana zostanie też przychodnia. Szef resortu zdrowia zapowiedział także przeobrażenie Instytutu w Państwowy Instytut Badawczy w ciągu kilku najbliższych tygodni.

- Okazało się ze Instytut Onkologii jest miejscem, gdzie wszystkie osoby: dyrektor i kierownicy poszczególnych komórek, są skupieni na swojej dziedzinie i ta dziedzina jest fascynującym wzywaniem. Z jednej strony pomagamy osobom chorym, które bardzo potrzebują tej pomocy i są zależne od dobrego słowa i od wszelkiego działania, które łagodzą ich cierpienia, a z drugiej strony jest bardzo dużo do zbadania - mówił podczas audycji prof. Jan Walewski. 

Szpital oddano do użytku w połowie lat dziewięćdziesiątych, a stopień zużycia elementów wykończeniowych przekracza obecnie 95 procent. Jak powiedział niedawno dyrektor Instytutu, profesor Jan Walewski rewitalizacja szpitala jest konieczna. Przyznał, że gdyby nie decyzja o rewitalizacji, działalność największego ośrodka onkologicznego w Polsce musiałaby zostać wygaszona, co byłoby katastrofalne dla opieki.

***

Warszawskie Centrum Onkologii realizuje rocznie ponad 350 tysięcy wizyt ambulatoryjnych. Wykonuje też około osiemdziesięciu tysięcy hospitalizacji. Co roku do centrum zgłasza się około czterdziestu tysięcy nowych pacjentów, z czego połowa pochodzi spoza Mazowsza.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Nieznani Znani

Prowadzi:  Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: prof. Jan Walewski (dyrektor Centrum Onkologii w Warszawie)

Data emisji: 13.10.2019

Godzina emisji: 15.10

IAR/kh/ansTen artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Etyka lekarska. Jakimi wartościami powinni kierować się lekarze?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2019 09:17
W kolejnym wydaniu audycji "Gdzie jest Pan Cogito?" rozmawialiśmy m.in. o tym, jakie wyzwania etyczne stoją przed lekarzami wobec rozwoju technologii? 
rozwiń zwiń