Barbara Nowacka: w ogóle nie mówię o 10 kwietnia

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 13:50
Kiedyś mówiono o niej: "nadzieja lewicy". Dziś przewodnicząca Inicjatywy Polskiej jest najbardziej lewicową posłanką Koalicji Obywatelskiej.
Audio
  • Barbara Nowacka o swoich przekonaniach (Nieznani znani/Jedynka)
Barbara Nowacka
Barbara NowackaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Barbara Nowacka wspomina, jak rozpoczynała działalność społeczną w 1993 roku w telefonie zaufania dla kobiet. Przyznaje, że ukształtował ją dom rodzinny, w którym mocno były artykułowane poglądy socjalistyczne. Ponieważ nie chciała, aby ona i matka (Izabela Jaruga-Nowacka, zginęła w katastrofie smoleńskiej - dop. red.) w tym samym czasie działały w polskiej polityce, zdecydowała się na wyjazd do Brukseli. Po powrocie nie zajmowała się polityką do czasu katastrofy w 2010 roku. - Nie lubię mówić i w ogóle nie mówię o 10 kwietnia, bo to jest zbyt bolesny dzień - zastrzega. Wspomina, że matka cieszyła się, że leci w tej delegacji do Katynia. Po powrocie, w niedzielę, miała odwieźć do niej syna, wówczas 3-letniego.

Posłanka wyjaśnia, że z rekomendacji jej partii do Sejmu weszło czworo posłów. Przyznaje, że Inicjatywa nie jest wielką partią, choć ma oddziały w całej Polsce. - Ale rośnie powoli w siłę - zauważa i dodaje, że ważne są również pieniądze. Podkreśla, że Inicjatywie udało się wprowadzić do programu Koalicji Obywatelskiej wiele postulatów. Szczególnie agendę dotyczącą polityki społecznej, mającej na celu przeciwdziałanie wykluczeniom społecznym.

Przewodnicząca akcentuje, że polityka to nie miejsce, gdzie szukamy koleżanek i kolegów, ale miejsce realizacji celów. - Trzeba wygrywać i być skutecznym - mówi. Dla niej osobiście ważne jest to, że umowy są realizowane, a ona stara się dotrzymywać słowa.

Dlaczego tak długo partie lewicowe nie chciały ze sobą rozmawiać? Jak w działalności politycznej wspierała ją matka? Jakie programy społeczne chciałaby realizować i jakie są jej poglądy na gospodarkę? Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Nieznani Znani

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Barbara Nowacka (Koalicja Obywatelska - Inicjatywa Polska)

Data emisji: 1.12.2019

Godzina emisji: 15.08

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Barbara Nowacka: wystąpienie Antoniego Macierewicza - wykluczające

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 09:15
- Całe wystąpienie marszałka seniora było kontrowersyjne i nakreślające pewną linię sporów, w których PiS będzie chciało brać udział. Wystąpienie bardzo mocno ideologiczne, odwołujące się do twardych, narodowych nut – mówiła w Polskim Radiu 24 posłanka Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Psycholog: nasze zachowanie na drodze pokazuje, jakimi jesteśmy ludźmi

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2019 15:07
Psycholog Andrzej Markowski parafrazuje słynne powiedzenie: powiedz mi jak jeździsz, a powiem ci, jakim jesteś człowiekiem. Podkreśla, że bardzo często postawy kierowców pokazują, jacy są naprawdę.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy sport to dziś jedynie pieniądze i biznes?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2019 12:00
Czy sport jest skazany na komercjalizację i odchodzenie od pierwotnych wartości?
rozwiń zwiń