X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Andrzej Sadowski: liberalizm to przede wszystkim wolność gospodarcza

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 17:00
Ekonomista, publicysta gospodarczy i prezydent Centrum im. Adama Smitha. Tak w telegraficznym skrócie można opisać Andrzeja Sadowskiego, który był gościem audycji "Nieznani Znani". Dlaczego nasz gość jest uznawany za ostatniego nieskompromitowanego liberała w Polsce?
Audio
  • Andrzej Sadowski i liberalizm (Jedynka/ Nieznani Znani)
Andrzej Sadowski
Andrzej SadowskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Andrzej Sadowski w latach 2009-2010 był członkiem powołanej przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Narodowej Rady Rozwoju, w 2014 za wybitne zasługi dla rozwoju i promocji polskiej przedsiębiorczości oraz osiągnięcia w działalności społecznej został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2015 wszedł w skład Narodowej Rady Rozwoju utworzonej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Ostatni nieskompromitowany liberał w Polsce

O Andrzeju Sadowskim mówi się, że jest "ostatnim nieskompromitowanym liberałem w Polsce". - Nie słyszałem o tym, ale traktuję to jako wyraz uznania i nade wszystko komplement. Faktycznie liberalizm w Polsce ma niezasłużenie zaszarganą opinię. Za liberałów podawały się i publicznie były uznawane osoby, które nie praktykowały liberalizmu, tylko wręcz przeciwnie (…). Liberalizmem jest przede wszystkim wolność gospodarcza i najlepszy sposób wydostania się z biedy - stwierdził gość Jedynki.

Andrzej Sadowski zaznaczył jednak, że takich osób jak on, w naszym kraju jest zdecydowanie więcej.

- Okrągły Stół nie był triumfem myśli wolnorynkowej czy liberalnej. Tam paradoksalnie doszło do porozumienia części opozycji z ówczesną władzą (…). Nagle okazało się, że alternatywą dla wolnorynkowych zmian, które już dokonały się za sprawą ustawy Wilczka, była próba przy Okrągłym Stole cofnięcia tych zmian i przywrócenia np. rozwiązań z dekretu PKWN, który dopuszczał sektor prywatny, ale na zasadzie firm niezatrudniających więcej niż 50 osób na jedną zmianę - kontynuował Andrzej Sadowski.

Współpracował z prezydentem Lechem Kaczyńskim

Jak nasz gość wspomina współpracę z prezydentem Lechem Kaczyńskim w ramach Narodowej Rady Rozwoju? - Prezydent Lech Kaczyński dokonał rzeczy niebywałej. Przedstawiliśmy mu kwestię uwolnienia polskiej gospodarki i małych przedsiębiorców od jarzma, które wynikało z likwidacji ustawy Wilczka i tego, że kolejne rządy nakładały nieproporcjonalnie więcej obowiązków na małych przedsiębiorców niż na korporacje (…). Pan prezydent Kaczyński zgodził się i zaakceptował dwie inicjatywy ustawodawcze, które zaproponowaliśmy. Było to przywrócenie ustawy Wilczka. Zaproponowaliśmy też tzw. ustawę inwestycyjną, aby przysłowiowy Kowalski w Polsce mógł w sposób łatwy, prosty i bez korupcji zbudować dom i fabrykę - słyszymy.

Andrzej Sadowski dodał, że miało to miejsce niedługo przed katastrofą lotniczą w 2010 roku. - Historia zmieniła swój bieg. Przynajmniej w tym obszarze, w którym mieliśmy od pana prezydenta legitymację do napisania i zlecenie, żeby dokonać w Polsce takiej zmiany, do której pan prezydent Lech Kaczyński był przekonany - przyznał.

Z jakiego powodu zdaniem Andrzeja Sadowskiego nasz kraj wydostał się z biedy? Jaki zespół nasz gość założył w 1984 roku na Uniwersytecie Warszawskim? Jak powstało Centrum im. Adama Smitha?

***

Tytuł audycji: Nieznani Znani

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Andrzej Sadowski (ekonomista, publicysta gospodarczy, prezydent Centrum im. Adama Smitha)

Data emisji: 12.01.2020 

Godzina emisji: 15.07

DS

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

R. Bugaj: patrzyłem sceptycznie na tych, którzy nazywali się lewicą, a pochodzili z PZPR

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2019 20:20
Ekonomista, człowiek wierzący i lewicowiec doradzający prawicy. Tak w telegraficznym skrócie można opisać dr hab. Ryszarda Bugaja, który gościł w audycji "Nieznani Znani".
rozwiń zwiń