Andrzej Sadowski w latach 2009-2010 był członkiem powołanej przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Narodowej Rady Rozwoju, w 2014 za wybitne zasługi dla rozwoju i promocji polskiej przedsiębiorczości oraz osiągnięcia w działalności społecznej został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2015 wszedł w skład Narodowej Rady Rozwoju utworzonej przez prezydenta Andrzeja Dudę.
Ostatni nieskompromitowany liberał w Polsce
O Andrzeju Sadowskim mówi się, że jest "ostatnim nieskompromitowanym liberałem w Polsce". - Nie słyszałem o tym, ale traktuję to jako wyraz uznania i nade wszystko komplement. Faktycznie liberalizm w Polsce ma niezasłużenie zaszarganą opinię. Za liberałów podawały się i publicznie były uznawane osoby, które nie praktykowały liberalizmu, tylko wręcz przeciwnie (…). Liberalizmem jest przede wszystkim wolność gospodarcza i najlepszy sposób wydostania się z biedy - stwierdził gość Jedynki.
Andrzej Sadowski zaznaczył jednak, że takich osób jak on, w naszym kraju jest zdecydowanie więcej.
- Okrągły Stół nie był triumfem myśli wolnorynkowej czy liberalnej. Tam paradoksalnie doszło do porozumienia części opozycji z ówczesną władzą (…). Nagle okazało się, że alternatywą dla wolnorynkowych zmian, które już dokonały się za sprawą ustawy Wilczka, była próba przy Okrągłym Stole cofnięcia tych zmian i przywrócenia np. rozwiązań z dekretu PKWN, który dopuszczał sektor prywatny, ale na zasadzie firm niezatrudniających więcej niż 50 osób na jedną zmianę - kontynuował Andrzej Sadowski.
Współpracował z prezydentem Lechem Kaczyńskim
Jak nasz gość wspomina współpracę z prezydentem Lechem Kaczyńskim w ramach Narodowej Rady Rozwoju? - Prezydent Lech Kaczyński dokonał rzeczy niebywałej. Przedstawiliśmy mu kwestię uwolnienia polskiej gospodarki i małych przedsiębiorców od jarzma, które wynikało z likwidacji ustawy Wilczka i tego, że kolejne rządy nakładały nieproporcjonalnie więcej obowiązków na małych przedsiębiorców niż na korporacje (…). Pan prezydent Kaczyński zgodził się i zaakceptował dwie inicjatywy ustawodawcze, które zaproponowaliśmy. Było to przywrócenie ustawy Wilczka. Zaproponowaliśmy też tzw. ustawę inwestycyjną, aby przysłowiowy Kowalski w Polsce mógł w sposób łatwy, prosty i bez korupcji zbudować dom i fabrykę - słyszymy.
Andrzej Sadowski dodał, że miało to miejsce niedługo przed katastrofą lotniczą w 2010 roku. - Historia zmieniła swój bieg. Przynajmniej w tym obszarze, w którym mieliśmy od pana prezydenta legitymację do napisania i zlecenie, żeby dokonać w Polsce takiej zmiany, do której pan prezydent Lech Kaczyński był przekonany - przyznał.
Z jakiego powodu zdaniem Andrzeja Sadowskiego nasz kraj wydostał się z biedy? Jaki zespół nasz gość założył w 1984 roku na Uniwersytecie Warszawskim? Jak powstało Centrum im. Adama Smitha?
***
Tytuł audycji: Nieznani Znani
Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Gość: Andrzej Sadowski (ekonomista, publicysta gospodarczy, prezydent Centrum im. Adama Smitha)
Data emisji: 12.01.2020
Godzina emisji: 15.07
DS