Prof. Andrzej Nowak: w historii XX wieku mamy mnóstwo do odkrycia

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2020 17:30
Prof. Andrzej Nowak jest jednym z najwybitniejszych intelektualistów w naszym kraju. Jest również m.in. publicystą, dziennikarzem, sowietologiem i przede wszystkim wielkim patriotą. W audycji "Nieznani Znani" opowiedział o swoim życiu i pasji do historii.
Audio
  • Rozmowa z prof. Andrzejem Nowakiem (Jedynka/ Nieznani Znani)
Prof. Andrzej Nowak napisał IV tom Dziejów Polski
Prof. Andrzej Nowak napisał IV tom "Dziejów Polski"Foto: Wydawnictwo Biały Kruk / Youtube

Nasz gość na co dzień jest kierownikiem Zakładu Historii Europy Wschodniej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był redaktorem naczelnym dwumiesięcznika "Arcana", od 2016 zasiada w Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, jest kawalerem Orderu Orła Białego i autorem "Dziejów Polski".

W grudniu 2012 został publicystą tygodnika "W Sieci". Publikuje także w miesięczniku "Wpis - Wiara, Patriotyzm i Sztuka". Zasiadł w Radzie Fundacji Reduta Dobrego Imienia - Polska Liga przeciw Zniesławieniom. Wszedł w skład Komitetu Obrony Dobrego Imienia Polski i Polaków. W październiku 2015 został członkiem Narodowej Rady Rozwoju powołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę, a od lutego 2016 współprowadzi cotygodniowy program "Historia żywa" na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia.

Konserwatysta wdzięczny tym, którzy byli przed nami

Prof. Andrzej Nowak definiuje siebie jako konserwatystę. Czym więc jest dla niego konserwatyzm? - Przede wszystkim poczuciem, że nie wszystko ode mnie się zaczyna, ale i że mam długi wdzięczności wobec tych, którzy byli przede mną, którzy zostawili coś ważnego i to, co odziedziczyło moje pokolenie, jest czymś zobowiązującym do uszanowania tego, co otrzymaliśmy w spadku - stwierdził nasz gość.

Jak okazuje się, działalność w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów oraz późniejsza w Solidarności były dla prof. Andrzeja Nowaka oczywistym wyborem.

- Wybór Jana Pawła II był chyba najbardziej przełomową emocją, a później pierwsza pielgrzymka papieża (…). Były szalenie ważne momenty tej pielgrzymki, które tak zapadały w pamięci, że niejako dodawały skrzydeł nam zwykłym, młodym ludziom. Kiedy z tego posiewu wyrosła Solidarność, nie było wątpliwości, że powinniśmy jakoś w niej uczestniczyć - powiedział prof. Andrzej Nowak.

Prawdziwy historyk

Prof. Andrzeja Nowaka interesuje niemal cała historia i jak przyznaje, bardzo lubi czytać książki historyczne z różnych epok i zakresów. Szczególnie ważna jest jednak historia XX wieku.

- W historii XX wieku mamy mnóstwo do odkrycia przez to, że wiele ważnych archiwaliów dotyczących naszej historii politycznej i historii politycznej naszego regionu wciąż jest zapieczętowanych. Mam na myśli archiwalia znajdujące się w Rosji - słyszymy.

Nasz gość był w archiwum w Moskwie znajdującym się obok Centralnego Archiwum Wojskowego, które nazywane jest potocznie "zdobycznym archiwum". Znajdują się tam materiały zrabowane przez Armię Czerwoną w Europie, w tym także te zdobyte wcześniej przez Niemców.

- Są tam prawdziwe skarby polskich archiwów. To nie jest tylko całe archiwum Legionów Polskich, ale też Polskiej Organizacji Wojskowej tak zasłużonej w walce o niepodległość, częściowo PPS-u, rozmaitych form Instytutu Piłsudskiego w Warszawie (…), część archiwum kancelarii prymasa, Sejmu, rządu RP... Jest to do dzisiaj zamknięte w Moskwie. Nie wspomnę już o wadze archiwów rosyjskich wytworzonych przez instytucje sowieckie na polski temat, wywiadowczych i agenturalnych, które zwłaszcza są niedostępne i które na pewno pod nie jednym względem mogą zmienić obraz naszej historii politycznej - zauważył prof. Andrzej Nowak.

Dokąd zmierzamy?

- Musimy bronić zdrowego rozsądku, prawa naszego jako obywateli konkretnego kraju i wspólnoty historyczno-kulturowej z bardzo ważnym dorobkiem. By ten dorobek nie został zmarnowany, bo dostarcza on naszej wolności życiodajnego soku (…). Dysponujemy wspaniałym dziedzictwem kultury europejskiej, której bardzo ważną częścią jest od 1000 lat kultura polska. Odwołując się do zasobu zaczynającego się w starożytnej Grecji, możemy zabiegać o to, żebyśmy nie zginęli razem z cywilizacją europejską i cywilizacją wolności w warunkach wyjątkowo perfidnego ataku na tę cywilizację - mówił prof. Andrzej Nowak.

Czy prof. Andrzej Nowak czuje się spadkobiercą krakowskich konserwatystów? W jaki sposób działały w podziemiu środowiska związane z Uniwersytetem Jagiellońskim? Jak nasz gość wspomina prezydenta Lecha Kaczyńskiego?

***

Tytuł audycji: Nieznani Znani

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: prof. Andrzej Nowak (historyk, publicysta, dziennikarz, sowietolog)

Data emisji: 9.02.2020 

Godzina emisji: 15.07

DS

Czytaj także

Rok 1939 - rok pokoju, rok wojny

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2019 14:50
5-6 stycznia 1939 rok. Berchtesgaden. Alpejska rezydencja Hitlera. W rozmowie z ministrem spraw zagranicznych Józefem Beckiem Hitler ponawia żądania Niemiec wobec Polski: przyłączenie Gdańska do Rzeszy, eksterytorialny korytarz przez polskie Pomorze, sojusz antysowiecki, na co nie ma zgody. Szef naszej dyplomacji dobitnie przedstawił stanowisko Polski w tej kwestii słynnej mowie sejmowej kilka miesięcy później, czyli 5 maja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

1945 – rok wojny, ale i rok pokoju

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 21:00
Rok zakończenie II wojny światowej to czas podnoszenia się Polski ze zniszczeń wojennych, odradzania się przedwojennych instytucji kultury, uczelni i pism.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska w latach 1952-1953, po śmierci Stalina

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2020 21:00
23 stycznia 1952 roku został opublikowany "Projekt Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej", który poddano "ogólnonarodowej dyskusji". Wcześniej Stalin  wprowadził do tekstu ok. 50-ciu poprawek. Sejm uchwalił Konstytucję PRL pół roku później.
rozwiń zwiń