"Nieznani znani": Jacek Saryusz-Wolski

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2020 12:55
Już jako dziecko myślał o obecności Polski w zjednoczonej Europie. Dzisiaj pełni funkcję europosła z ramienia Prawa i Sprawiedliwości i tym samym eksperta w zakresie funkcjonowania Unii Europejskiej. Gościem Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg w audycji "Nieznani znani" był Jacek Saryusz-Wolski. 
Audio
  • Jacek Saryusz-Wolski gościem audycji "Nieznani znani" (Jedynka)
Jacek Saryusz-Wolski
Jacek Saryusz-WolskiFoto: W. Kusiński/Polskie Radio

Historia europejska Jacka Saryusza-Wolskiego zaczęła się, gdy był młodym studentem ekonomii II roku. - Jako student byłem na praktyce w Szkocji (...). Był ten czas, kiedy Brytyjczycy wahali się, czy wejść do Unii Europejskiej czy nie. W młodym człowieku, którym wtedy byłem, narastała wściekłość, dlaczego oni mogą, a my nie. Chwilę potem było referendum i oni zdecydowali o wejściu, natomiast my byliśmy za Żelazną Kurtyną to to był czas, kiedy widziałem na ekranach telewizorów jak wchodziły czeskie i sowieckie czołgi do Pragi - wspominał europoseł. 

W 1991 Jacek Saryusz - Wolski został pierwszym pełnomocnikiem ds. integracji europejskiej i pomocy zagranicznej po stworzeniu tego urzędu przez premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego. Funkcję tę pełnił do 1996 mimo częstych zmian rządów i większości parlamentarnych. - Na przełomie stycznia i lutego objąłem 1991 roku objąłem pierwszą na nowo stworzoną funkcję (dzisiaj to się nazywa minister ds. europejskich) pełnomocnika rządu ds. integracji europejskiej i negocjowałem stowarzyszenie i potem członkostwo - powiedział gość audycji. 


Jacek Saryusz-Wolski 1200 PL.jpg
Saryusz-Wolski: budżet unijny chudnie, a wszyscy chcieliby realizować nowe zadania

Polityczna droga Jacka Saryusza-Wolskiego 

Rozmówca Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg opowiadał o czasach, kiedy był członkiem Platformy Obywatelskiej. W 2003 roku pełnił funkcję międzynarodowego sekretarza tej partii a trzy lata później został wybrany na wiceprzewodniczącego zarządu krajowego Platformy Obywatelskiej i na wiceprzewodniczącego Europejskiej Partii Ludowej. - To była inna Platforma. Był tam Maciej Płażyński, Zyta Gilowska, Jan Rokita i tam byli ludzie, których dzisiaj już nie ma i tam teraz są ludzie, których tam nigdy nie było - zaznaczył. -  Jeżeli się przeczyta Deklarację Krakowską z 1993 roku o tym, że my idziemy do Unii Europejskiej dumni z naszej historii, tradycji i zdeterminowani, żeby bronić polskich interesów, dziedzictwa, historii i ten dokument eksperymentalnie czytałem różnym ludziom, to mówiono mi, że jest to dokument programowy PiS, nie Platformy Obywatelskiej - powiedział. 

Czy udało się zbudować silną pozycję Polski w Unii Europejskiej? W jakim kierunku zmierza UE? Czego Jacek Saryusz-Wolski chciałby jeszcze dokonać w życiu? 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Nieznani znani

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Gość: Jacek Saryusz-Wolski (europoseł Prawa i Sprawiedliwości) 

Data emisji: 23.02.2020 r. 

Godzina emisji: 15.07

ans 

Czytaj także

Jacek Saryusz-Wolski: Unia Europejska powinna trzymać się swoich korzeni

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 18:39
- Unia Europejska powinna być wierna swojej tożsamości wyrosłej z kultury greckiej, prawa rzymskiego i chrześcijaństwa, a nie błądzić w obszarach ideologicznych projektów - powiedział w Polskim Radiu 24 europoseł Jacek Saryusz-Wolski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jacek Saryusz-Wolski: UE jest inna, niż marzyliśmy. Ale dobrze, że w niej jesteśmy

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2020 19:00
- Rzeczywistość odbiega od marzeń. Miało być szybciej i lepiej, a jest pod górkę i ciężko, zwłaszcza dzisiaj. Unia Europejska się bardzo zmieniła w porównaniu z tą, do której wchodziliśmy [...], ale nadal uważam, że dobrze, że w niej jesteśmy - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Saryusz-Wolski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń