X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Co dziesiąty żubr na świecie jest Polakiem

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2017 18:18
Na świecie żyje sześć tysięcy żubrów, z czego około 600 w Białowieskim Parku Narodowym po polskiej stronie. To i dużo, i mało. Całość populacji żubra nizinnego odtworzono z zaledwie siedmiu osobników.
Audio
  • "Lato z przyrodą" w Puszczy Białowieskiej odc. 1 (Ekspres Jedynki)
  • "Lato z przyrodą" w Puszczy Białowieskiej odc. 2 (Ekspres Jedynki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Piotr Krzeslak/shutterstock.com

Według fachowców, aby móc mówić o bezpieczeństwie populacji, żubrów na świecie powinno żyć ponad 10 tysięcy. Z drugiej jednak strony nie można dopuścić, żeby nastąpiło przegęszczenie. - Może to doprowadzić do rozwoju różnych chorób, na przykład zakaźnych, co może stanowić zagrożenie dla tej populacji - wyjaśnia weterynarz Michał Krzysiak. Przyznaje, że żubry potrafią niszczyć uprawy rolnikom gospodarującym w pobliżu parku. Radzi również, jak zachować, kiedy spotkamy żubra, bo te zwierzęta żyją też w innych regionach Polski, nie tylko w Puszczy Białowieskiej. Wyjaśnia też, jak to jest z odstrzałem żubrów.

A leśniczy Mariusz Akijczyk wyjaśnia natomiast, jak to jest z wycinką drzew w puszczy i w jaki sposób leśnicy walczą z kornikiem. Z kolei dr Rafał Paluch mówi, na czym polega ochrona puszczy, a nadleśniczy Grzegorz Bielecki przybliża politykę gospodarowania w lasach.

Mówimy również o atrakcjach okolic Hajnówki, np. o kolejce wąskotorowej, która od 100 lat jeździ po ostępach puszczy z szybkością 11 kilometrów na godzinę. Poruszamy też kwestię współżycia wspólnot katolickiej i prawosławnej.

Z audycji można dowiedzieć się, jak przygotować zupę gulaszową białowieską, a przy okazji - na co uważać przy kupowaniu dziczyzny. Zachęcamy też do jedzenia innych potraw z Podlasia – pierogów z różnym nadzieniem i kiszki ziemniaczanej.

***

Tytuł audycji: Lato z przyrodą w paśmie Ekspres Jedynki

Prowadzi: Grzegorz Frątczak, współpraca Łukasz Rydzewski

Goście: Andrzej Łukasiewicz (myśliwy i kucharz), dr Michał Krzysiak (lekarz weterynarii z Białowieskiego Parku Narodowego, znawca żubrów), Paulina Król (specjalistka służby leśnej ds. promocji, edukacji i turystyki z Nadleśnictwa Hajnówka), Mateusz Szymura (Białowieski Park Narodowy), Mariusz Akijczyk (leśniczy), Maria Berg, Elwira Orzołek, Joanna Zamojska (mieszkanki okolic BPN), Marek Mackiewicz (Nadleśnictwo Hajnówka), Jerzy Nesteruk (maszynista), ks. Tomasz Duszkiewicz (kapelan Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych i ministra środowiska), dr hab. Rafał Paluch (profesor Instytutu Badawczego), Grzegorz Bielecki (nadleśniczy Nadleśnictwa Hajnówka)

Data emisji: 25.08.2017

Godzina emisji: 15.10

ag/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Lasy nie są tylko by je chronić, jest to dar od Pana Boga, który należy zagospodarować"

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2016 09:29
"Lasy Państwowe kluczem do zrównoważonego rozwoju terenów niezurbanizowanych" - naukowe spotkanie na ten temat zorganizowało Ministerstwo Środowiska oraz dyrektora generalnego Lasów Państwowych przy współpracy z Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe atrakcje turystyczne w Puszczy Białowieskiej

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2016 17:17
Cztery nowe wioski tematyczne dla turystów powstały w miejscowościach w regionie Puszczy Białowieskiej. Można tam znaleźć propozycje różnych zajęć edukacyjnych związanych z regionem, jego tradycjami i kulturą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór o wizję ratowania Puszczy Białowieskiej: wspierać naturę, czy sama sobie poradzi?

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2017 17:21
Zaostrza się spór o ratowanie Puszczy Białowieskiej, zaatakowanej przez kornika drukarza. Sprowadza się do dwóch wizji, które można opisać pytaniem: czy natura powinna poradzić sobie sama, czy musi ją wesprzeć człowiek?
rozwiń zwiń