"Uczą się języka polskiego, ale chcą rozmawiać po rosyjsku"

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2017 18:03
- Razem z wymierającym starszym pokoleniem niknie również i język polski - powiedział w radiowej Jedynce Stanisław Kamiński, który od trzech lat uczy języka polskiego w osadzie Jasna Polana w północnym Kazachstanie.
Audio
  • "Uczą się języka polskiego, ale chcą rozmawiać po rosyjsku" (Na stepach Kazachstanu/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Juan Ci/shutterstock.com/cc

Jak podkreślił Stanisław Kamiński, zainteresowanie zajęciami jest spore, z uwagi na to, że 70-80 proc. mieszkańców wsi to są Polacy, potomkowie zesłańców z Ukrainy. - Są takie momenty, że te osoby zastanawiają się, kim właściwie są - zwrócił uwagę.

- Ich dziadkowie, pradziadkowie takich wątpliwości nie mieli. Poprzedni proboszcz znał tych ludzi lepiej, to mówił, że za jego poprzedniego pobytu wszyscy zwracali się do niego po Polsku, ale jak przyjechał po raz drugi, po kilku latach, to już była bardzo niewielka grupa znających język - wskazał.

- Razem z wymierającym starszym pokoleniem niknie również i język polski. Ludzie są mocno zrusyfikowani - stwierdził Kamiński. Mimo wszystko - jak przyznał nauczyciel - od ubiegłego roku można zaobserwować duży wzrost zainteresowania wyjazdem do Polski na stałe. Kto chce wyjechać? Dlaczego?

O swoich doświadczeniach w nauczaniu języka polskiego opowiedziała w audycji również Sabina Mężyk z Biszkek w Kirgistanie. - Staram się na zajęciach zainteresować nie tylko językiem, ale także tą współczesną Polską - zaznaczyła.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której Krzysztof Renik rozmawiał z osobami, które uczą się języka polskiego.

***

Audycja powstała w ramach akcji "Wielki Powrót" - kampanii informacyjnej Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" i Polskiego Radia. Projekt zrealizowano ze środków Fundacji PZU.

Jest to cykl poświęcony losom Polaków na Wschodzie - głównie w Kazachstanie. Kraj ten jest dziś jednym z najliczniejszych skupisk Polonii za wschodnią granicą. Przez pryzmat osobistych spotkań Krzysztofa Renika z Polakami z Kazachstanu i repatriantami, którzy mieszkają dziś w Polsce, pokazujemy ich przeszłość, tradycję i współczesne życie.

***

Tytuł audycji: Na stepach Kazachstanu

Prowadzi: Krzysztof Renik

Data emisji: 17.09.2017

Godzina emisji: 17.10

kk

Zobacz więcej na temat: Kazachstan Kazachstan Polonia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Wszystko to widzę tak, jakby to było wczoraj"

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2017 20:30
- 10 lutego 1940 roku przyszli Moskale z Ukraińcami, postawili ojca pod ścianą z rękoma do góry, jeden za matką chodził z karabinem, a drugi stał z karabinem przy moim łóżku i kazali nam się zbierać - wspomina Anna Orłowska, deportowana razem z rodziną w głąb Związku Sowieckiego. Dziś mieszka w australijskiej Adelajdzie.
rozwiń zwiń