Religijne i duchowe odrodzenie w Kazachstanie

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2017 19:04
Kolejna audycja z cyklu "Na stepach Kazachstanu" to opowieść o współczesnym postrzeganiu religijności i polskości przez potomków Polaków deportowanych do Kazachstanu kilkadziesiąt lat temu widziana z perspektywy duchowieństwa katolickiego pracującego w Kazachstanie.
Audio
  • Religijne i duchowe odrodzenie w Kazachstanie (Na stepach Kazachstanu/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

- W Kazachstanie już od 2003 roku mamy pełne struktury kościelne - mówi abp Tomasz Peta, ordynariusz archidiecezji w Astanie. - W tym momencie jest około 100 parafii, ale w niektórych parafiach sa także filie. Sporo też jest na pewno katolików "nierozpoznanych", bo nie dotarli do Kościoła. Odległości są tu ogromne - dodaje rozmówca Krzysztofa Renika.

Abp Tomasz Peta mówi, że 25 lat temu Kościół katolicki w Kazachstanie tworzyli Niemcy, Polacy, Litwini i Ukraińcy. - Dzisiaj staje się on coraz bardziej międzynarodowy. W Kazachstanie mieszka ponad 100 narodowości i etnosów - podkreśla.

Siostra Tatiana, zakonnica katolicka z osady Oziornoje, gdzie znajduje się Sanktuarium Narodowe pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Pokoju, do którego pielgrzymują wierni z całego kraju, mówi, że kościół ten udało się wybudować wspólnymi siłami mieszkańców. - Jeszcze nie było księdza, a ludzie sami zaczęli budować tu kościół własnymi rękoma. My, jako małe dzieci, nosiliśmy chociaż po jednej cegle. W każdej wolnej chwili, kto mógł ten przychodził i pomagał - wspomina siostra.

Ks. Wojciech Matuszewski, proboszcz parafii katolickiej w Oziornym zaznacza, że Kościół w Kazachstanie jest bardzo różny w zależności od miejsca. - Inaczej wyglądają parafie na północy Kazachstanu w tradycyjnych miejscach zesłań Polaków czy Niemców. Tu parafii jest więcej i te wspólnoty sa bardziej podobne do tradycyjnego Kościoła. Zupełnie inaczej wygląda to  wschodzie czy południu Kazachstanu - tłumaczy.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja powstała w ramach akcji "Wielki Powrót" - kampanii informacyjnej Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" i Polskiego Radia. Projekt zrealizowano ze środków Fundacji PZU.

Jest to cykl poświęcony losom Polaków na Wschodzie - głównie w Kazachstanie. Kraj ten jest dziś jednym z najliczniejszych skupisk Polonii za wschodnią granicą. Przez pryzmat osobistych spotkań Krzysztofa Renika z Polakami z Kazachstanu i repatriantami, którzy mieszkają dziś w Polsce, pokazujemy ich przeszłość, tradycję i współczesne życie.

***

Tytuł audycji: Na stepach Kazachstanu

Prowadzi: Krzysztof Renik

Data emisji: 24.09.2017

Godzina emisji: 17.16

kh

Czytaj także

"Wszystko to widzę tak, jakby to było wczoraj"

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2017 20:30
- 10 lutego 1940 roku przyszli Moskale z Ukraińcami, postawili ojca pod ścianą z rękoma do góry, jeden za matką chodził z karabinem, a drugi stał z karabinem przy moim łóżku i kazali nam się zbierać - wspomina Anna Orłowska, deportowana razem z rodziną w głąb Związku Sowieckiego. Dziś mieszka w australijskiej Adelajdzie.
rozwiń zwiń