Jaki stosunek do idei repatriacji mają Polacy w Kazachstanie?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2017 19:27
W ostatniej audycji z cyklu "Na stepach Kazachstanu" rozmawialiśmy o tym, dlaczego część potomków ludności deportowanej z ziem I Rzeczpospolitej przez władze sowieckie myśli o opuszczeniu Kazachstanu, co wiedzą o współczesnej Polsce i jak są przygotowani do zmiany kraju zamieszkania.
Audio
  • Jaki stosunek do idei repatriacji mają Polacy w Kazachstanie? (Na stepach Kazachstanu/Jedynka)
Kazachstan, zdjęcie ilustracyjne
Kazachstan, zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Aureliy

- Polacy, którzy znają język i nie mają dobrej pracy, marzą o wyjeździe na stałe do Polski, ale kto chciał i mógł wyjechać jest już za Bugiem. Miałem zaproszenie na stałe, miałem adres mieszkania, ale musiałem odmówić, bo małżonka mojego syna jest Rosjanką i boi się pojechać - mówi Leon Krynicki z Ałmaty.

Anton Świdziński z Kokczetwy uważa, że do tej pory niełatwo było wyjechać do Polski. - Ojciec zawsze żył myśląc o Polsce. Jestem emerytem, moi krewni są w już w Polsce, dlatego chcę wyjechać. Wszystkie dokumenty mam już przygotowane. Córka już wyjechała i zamieszkała niedaleko Wrocławia, gdzie otrzymała mieszkanie. 20 lat dobijałem się, żeby wyjechać do Polski i dopiero teraz stało się to możliwe- podkreśla rozmówca Krzysztofa Renika.

Tatiana Sławecka z Ałmaty mówi, że jej zdaniem jest bardzo duże zainteresowanie stałym zamieszkaniem w Polsce wśród osób polskiego pochodzenia mieszkających w Kazachstanie. - Ludzie obawiają się jednak co zastaną na miejscu, co będzie z mieszkaniem, pracą. Boją się stracić to, co mają. Dlatego w większości przypadków, które znam, wysyłają najpierw dzieci na studia do Polski. Po studiach znajdują tam pracę, osiedlają się i ściągają rodziców - zdradza.

O kontekstach wyjazdów z Kazachstanu mówili także Kazmierz Polański z Jasnej Polany, Witalij Chmielewski z Karagandy oraz duchowni pracujący od lat wśród ludności pochodzenia polskiego mieszkającej w tym kraju: ks. Wojciech Matuszewski z Oziornego i ks. Wojciech Skorupa z Kokczetwy. Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania.

***

Audycja powstała w ramach akcji "Wielki Powrót" - kampanii informacyjnej Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" i Polskiego Radia. Projekt zrealizowano ze środków Fundacji PZU.

Jest to cykl poświęcony losom Polaków na Wschodzie - głównie w Kazachstanie. Kraj ten jest dziś jednym z najliczniejszych skupisk Polonii za wschodnią granicą. Przez pryzmat osobistych spotkań Krzysztofa Renika z Polakami z Kazachstanu i repatriantami, którzy mieszkają dziś w Polsce, pokazujemy ich przeszłość, tradycję i współczesne życie.

***

Tytuł audycji: Na stepach Kazachstanu

Prowadzi: Krzysztof Renik

Data emisji: 15.10.2017

Godzina emisji: 17.22

kh


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy Polacy powinni obawiać się kazachskiego odrodzenia?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2017 17:40
Kazachowie wracają do korzeni. Odżywa kazachski język, kultura i obyczaje. Czy ludność niekazachska, w tym także Polacy mieszkający obecnie w Kazachstanie, powinna obawiać się kazachskiego odrodzenia?
rozwiń zwiń