Manicure hybrydowy jest szkodliwy dla zdrowia?

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2017 14:39
Promieniowanie ultrafioletowe używane do utrwalania żelu do paznokci w metodzie hybrydowej przyczynia się nie tylko do przedwczesnego starzenia się skóry, ale również do rozwoju nowotworów - informuje "The Washington Post".    
Audio
  • Manicure hybrydowy jest szkodliwy dla zdrowia? (Pigułka na zdrowie/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Robert Przybysz/shutterstock.com/cc

- Pierwsze zagrożenie jest takie, że przy tworzeniu tego hybrydowego paznokcia wykorzystuje się naświetlanie ultrafioletem. To naświetlanie, jak niektórzy badacze twierdzą, może być czynnikiem ryzyka powstawania nowotworów, w tym czerniaka. Badania zrobione za Oceanem potwierdziły, statystycznie, te niepokojące oczekiwania - wskazał w audycji "Pigułka na zdrowie" dr n. med. Andrzej Szmurło.

- Natomiast druga rzecz jest taka, że hybryda to są związki chemiczne, które przenikają przez płytkę paznokcia i one ten paznokieć, w pewnym sensie, degenerują - robi się on cienki, wręcz rachityczny. Takie paznokcie potem długo dochodzą do siebie - zwrócił uwagę gość radiowej Jedynki.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Pigułka na zdrowie"

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: dr n. med. Andrzej Szmurło (dermatolog)

Data emisji: 7.10.2017

Godzina emisji: 13.45

kk

Czytaj także

Diagnostyka raka skóry - jak rozróżnić niebezpieczne znamiona?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2017 19:10
Dorosły człowiek ma ok. 20 znamion barwnikowych, popularnie nazywanych "pieprzykami". Niewielki ich odsetek jest obecny już w chwili urodzenia, większość z nich rozwija się jednak w wieku późniejszym, najczęściej w okresie dojrzewania płciowego i wczesnym wieku dorosłym. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ważne objawy, które powinny obudzić czujność kobiety

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2017 01:02
- Rak błony śluzowej macicy jest jednym z najpoważniejszych wyzwań dla medycyny i onkologii współczesnej epoki - mówi lekarz, prof. Mariusz Bidziński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobra, kolorowa dieta ratunkiem przed licznymi chorobami

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 21:41
- Zadbajmy o odpowiednią ilość warzyw i owoców na naszych talerzach, bo one stanowią dla nas ochronę. Mięso, kasze i inne produkty są dodatkiem - mówi dr Ewa Chojnowska, dietetyk.
rozwiń zwiń