Nie możesz złapać tchu? Nie bagatelizuj tego!

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2018 14:04
Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) polega na systematycznie malejącej pojemności płuc, co dzieje się na skutek drażniącego wpływu różnych substancji zawartych w powietrzu, które wdychamy.
Audio
  • Nie możesz złapać tchu? Nie bagatelizuj tego! (Pigułka na zdrowie/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Jak wskazał w audycji "Pigułka na zdowie" prof. dr hab. n. med. Paweł Śliwiński, w populacji powyżej 40. roku życia na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc choruje około 10 proc. mężczyzn i kobiet.

- Stanowi to w wartościach bezwzględnych liczbę około 2-2,5 milionów osób. Z tej grupy umiera około dwudziestu kilku tysięcy osób rocznie - powiedział wiceprezes Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc.

Gość radiowej Jedynki wyjaśnił, że w warunkach polskich najczęściej przyczyną POChP jest palenie tytoniu i wdychanie dymu z nikotyną i innymi substancjami, które w tym dymie tytoniowym są zawarte.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiliśmy o tym, jakie inne czynniki mogą doprowadzić do przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Jak rozpoznaje się POChP? A jak się ją leczy?

***

Tytuł audycji: Pigułka na zdrowie

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: prof. dr hab. n. med. Paweł Śliwiński (wiceprezes Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc)

Data emisji: 3.02.2018

Godzina emisji: 13.44

kh/kk/abi


Czytaj także

Jak skutecznie walczyć z otyłością?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2018 12:25
Co bardziej pomaga: dieta, ćwiczenia czy leki? Jakie są wskazania do operacji?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rak nerki - objawy, diagnostyka, leczenie i profilaktyka

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2018 19:30
W Polsce odnotowuje się rocznie ok. 1,5 tys. zachorowań na raka nerki u mężczyzn i ok. 900 u kobiet. Rak nerki nie daje wyraźnych objawów i nie boli. Pierwszym dzwonkiem alarmowym powinien być krwiomocz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy da się odespać nocną zmianę?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2018 15:39
- Raczej nie da się odespać - podkreślił w radiowej Jedynce dr Wojciech Jernajczyk z Ośrodka Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. W audycji rozmawialiśmy o konsekwencjach pracy w nocy.
rozwiń zwiń