X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polacy spożywają za dużo soli

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2018 14:18
W Światowym Tygodniu Walki z Nadmiernym Spożyciem Soli (World Salt Awareness Week) mówimy o naukowych dowodach dotyczących szerokiego i bardzo szkodliwego wpływ nadmiernego spożycia soli na zdrowie człowieka.
Audio
  • Solimy za dużo, a sól w nadmiarze szkodzi (Pigułka na zdrowie/Jedynka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Jiri Hera/shutterstock.com

Należą do nich: nadciśnienie tętnicze, udary mózgu, zawały serca, rak żołądka, kamica nerkowa, osteoporoza, otyłość, zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży, oraz demencja. - Istnieje hipoteza o związku spożycia soli z tyciem. Jeżeli jadamy słono, to wzmaga nam się pragnienie, które często zaspokajamy nie samą wodą, a napojami, które dostarczają nam sporych ilości cukru. To może przekładać się na nadwagę - tłumaczyła lekarka Agnieszka Jarosz.

Eksperci Instytutu Żywności i Żywienia (IŻŻ) od lat apelują do Polaków o ograniczenie spożycia soli, w przypadku dzieci i młodzieży nawet do 1,9 g – 3,75 g dziennie i do maksymalnie 5 g dziennie w przypadku osoby dorosłej (jedna płaska łyżeczka do herbaty). - Z tym, że trzeba zaznaczyć, że wlicza się w to nie tylko ta sól, którą widzimy, ale również ta ukryta w produktach. Polacy są przyzwyczajeni do słonego smaku - przyznała dr Anna Wojtasik, technolog żywności. Niestety, z badań statystycznych i szacunków wynika, że Polacy wciąż spożywają średnio dwa, trzy razy więcej soli (10-15 g na osobę dziennie) niż wynosi bezpieczny poziom.

Andrzej Gantner - dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności, zaapelował o sprawdzanie składu kupowanych produktów. - Jedno warto pamiętać - wszystko jest napisane na opakowaniu. Jeśli w produkcie jest sól, to w składzie będzie wymieniona. W ciągu ostatnich 17 lat przemysł dołożył wielu starań, by zredukować ilość soli w produktach - mówił.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Pigułka na zdrowie

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: Agnieszka Jarosz (lekarz), dr Anna Wojtasik (technolog żywności), Andrzej Gantner (dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności)

Data emisji: 17.03.2018

Godzina emisji: 13.45

abi/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Skrzywiona przegroda nosa. Prostować?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2018 15:00
Czy skrzywiona przegroda nosa to tylko defekt kosmetyczny, czy też zdrowotny wymagający interwencji chirurgicznej?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ciekawostki z historii medycyny i farmacji

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2018 21:33
Postęp medycyny - jak podkreślił w radiowej Jedynce dr Leszek Borkowski - nie bierze się z niczego. To efekt pracy fachowych pracowników służby zdrowia, tych którzy żyją teraz i tych, którzy żyli przed wiekami. To, co mamy dzisiaj, to jest efekt kumulacji wiedzy w leczeniu pacjenta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jaskra - podstępna choroba, która nie boli

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 19:30
Aż trudno uwierzyć, że co szósty Polak NIGDY nie badał wzroku! A z badań wykonanych w styczniu 2018 r przez PBS wynika, że wyraźnego pogorszenia wzroku doświadcza prawie każdy Polak po 40. roku życia.
rozwiń zwiń