Podstępna choroba, która ujawnia się po latach

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2018 15:51
Wirusowe zapalenie wątroby WZW jest wywoływane przez wirusy typu A, B, C, D i E. Na wirusa typu C nie ma szczepionki, a może on powodować poważne następstwa zdrowotne, z marskością i rakiem wątroby. 28 lipca przypada Światowy Dzień Zapalenia Choroby
Audio
  • Zapobieganie i leczenie zapalenia wątroby typu C (Pigułka na zdrowie/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: RomarioIen/shutterstock

Choroba w początkowej fazie nie boli i daje krótkotrwałe objawy, które są bagatelizowane. W pełni może ujawnić dopiero nawet po kilkunastu latach. Ale chorobę, jeżeli ktoś na nią zapadnie lekarze umieją leczyć. Dlatego tak ważne jest wczesne jej wykrycie.

Prof. Robert Flisiak podkreśla, że większość zakażeń miała miejsce w przeszłości, kiedy warunki higieniczne w placówkach opieki zdrowotnej nie były tak rygorystycznie przestrzegane jak teraz, a przede wszystkim nie było sprzętu jednorazowego użytku. Obecnie  zagrożone są osoby uzależnione narkotycznie używające strzykawek, osoby poddające się tatuażom i korzystające z usług gabinetów kosmetycznych. - Nie wszystko można zdezynfekować, wysterylizować - mówi lekarz.

Jak stwierdzić, czy chorujemy na WZW C? Jakie są objawy choroby? Jak leczy się WZW? Czy bez pomocy lekarzy organizm może sam zwalczyć wirusa? Posłuchaj nagrania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Pigułka na zdrowie

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: Prof. dr hab. Robert Flisiak (kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku), prof. dr hab. Piotr Małkowski (kierownik Zakładu Pielęgniarstwa Chirurgicznego i Transplantacyjnego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego)

Data emisji: 28.07.2018

Godzina emisji: 13.47

ag
Czytaj także

WZW - zagrożenie, którego nie wolno lekceważyć

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2016 14:19
Jakie są typy wirusowego zapalenia wątroby? Po czym poznać, że z naszą wątrobą dzieje się coś złego? Na te i inne pytania opowiada prof. Andrzej Horban, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cicha epidemia. Chorują tysiące Polaków

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 19:52
Ponad 300 tys. Polaków nie wie, że jest zakażonych wirusem zapalenia wątroby typu C (WZW). Nie daje on praktycznie żadnych objawów, a jest zaliczany do głównych przyczyn raka wątroby.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wirusowe zapalenie wątroby - choroba brudnych rąk

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2017 12:35
Mamy pięć typów wirusowego zapalenia wątroby (WZW). Są oznaczone literami od A do E. W Polsce mamy obecnie najwięcej kłopotów z typem A, który - wydawało się - został skutecznie ograniczony.
rozwiń zwiń