Otyłość skraca życie i upośledza jego jakość

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2018 14:40
14 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy. W Polsce na cukrzycę choruje przeszło 3,5 mln ludzi, z czego ponad milion o tym nie wie. Do 2020 r. liczba chorych na cukrzycę może wzrosnąć do 4 mln. Jedną z przyczyn cukrzycy typu 2 jest otyłość.
Audio
  • Prof. Magdalena Olszanecka – Glinianowicz o otyłości i innych powikłaniach cukrzycy (Pigułka na zdrowie/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Jakub Cejpek/Shutterstock.com

- Cukrzyca jest jednym z powikłań otyłości, ale otyłość ma również dziesiątki innych powikłań. Myślę, że najważniejszym problemem jest to, że otyłość skraca życie, upośledza jego jakość – mówiła w audycji prof. Magdalena Olszanecka – Glinianowicz.   

Główną przyczyna otyłości są złe nawyki żywieniowe. - Niejedzenie śniadań, jedzenie głównego posiłku w godzinach wieczornych, brak regularności w jedzeniu, brak krytycyzmu w ilości i jakości kupowanych produktów spożywczych. Z jednej strony lubimy jeść, a z drugiej nie przywiązujemy wagi do tego, co jemy – to chyba najważniejsza przyczyna.

Więcej w nagraniu. Zapraszamy do wysłuchania.

***

Tytuł audycji: Pigułka na zdrowie

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: prof. Magdalena Olszanecka - Glinianowicz (Polskie Towarzystwo Badań nad Otyłością, Zakład Promocji Zdrowia i Leczenia Otyłości, Katedra Patofizjologii, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach)

Data emisji: 24.11.2018

Godzina emisji: 13.48

abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Antybiotyki... pod ochroną

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2018 14:50
18 listopada obchodzimy Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach. Należą one do grupy lekarstw, które wymagają ochrony. Jakie błędy popełniamy stosując ten rodzaj leków? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowotwory jamy ustnej

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2018 20:04
Pierwsze objawy raka jamy ustnej mogą przypominać zakażenia rozwijające się w obrębie błony śluzowej, np. aftę. Z kolei symptomy raka gardła są podobne do objawów infekcji górnych dróg oddechowych.
rozwiń zwiń