AIDS. Co roku powracają te same pytania

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2018 17:25
Osoby chorujące na AIDS ukrywają swój stan zdrowia nawet przed najbliższymi. Życie z takim obciążeniem jest bardzo trudne.  
Audio
  • Światowy Dzień AIDS (Pigułka na zdrowie/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: geralt/Pixabay

"Żyj pozytywnie! Wykonaj test na HIV!" - to hasło tegorocznego Światowego Dnia AIDS, który przypada 1 grudnia. Epidemiolog dr Anna Marzec-Bogusławska zachęca, by badaniu poddały się przede wszystkim kobiety planujące macierzyństwo i te, które już spodziewają się dziecka. - Zachęcam wszystkie panie, które planują macierzyństwo i które już są w ciąży, żeby poprosiły swojego lekarza o zlecenie testu na HIV. W ten sposób można uchronić dziecko – apelowała.

Jak problem rozprzestrzeniania się wirusa HIV oceniają edukatorzy, którzy od lat starają się wzmocnić naszą wiedzę o chorobie AIDS? – Co roku w okolicach 1 grudnia mówimy o HIV i AIDS, a później zapada cisza. Za rok powracają dokładnie te same pytania. Widzimy efekty braku profilaktyki i są to bardzo kosztowne efekty - mówiła Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, doktor nauk społecznych, prezes Fundacji Edukacji Społecznej.

Więcej w nagraniu audycji. Zapraszamy do wysłuchania.

***

Tytuł audycji: Pigułka na zdrowie

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: dr Anna Marzec-Bogusławska (epidemiolog, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS), dr n. społecznych Magdalena Ankiersztejn-Bartczak (prezes Fundacji Edukacji Społecznej)

Data emisji: 1.12.2018

Godzina emisji: 13.45

abi

 

Czytaj także

Bruksizm, czyli zgrzytanie zębami

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2018 18:30
- Nie każdy pacjent, który ściera swoje zęby, ma bruksizm - wyjaśnia dr Krzysztof Łoza, stomatolog. - Z bruksizmem boryka się ok. 8-10% Polaków - dodaje.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Otyłość skraca życie i upośledza jego jakość

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2018 14:40
14 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy. W Polsce na cukrzycę choruje przeszło 3,5 mln ludzi, z czego ponad milion o tym nie wie. Do 2020 r. liczba chorych na cukrzycę może wzrosnąć do 4 mln. Jedną z przyczyn cukrzycy typu 2 jest otyłość.
rozwiń zwiń