Blisko milion Polaków choruje na jaskrę

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2019 13:09
Z okazji Światowego Tygodnia Jaskry, który trwa od 10 do 16 marca, po raz trzeci w całej Polsce odbyły się bezpłatne badania w kierunku wykrycia jaskry.
Audio
  • Rola wczesnej diagnostyki w leczeniu jaskry (Pigułka na zdrowie/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Stokkete/shutterstock.com

Na jaskrę choruje blisko milion Polaków. To więcej niż liczba mieszkańców Krakowa, Łodzi czy Wrocławia. Jedynie połowa z nich ma świadomość swojej choroby i powolnej utraty wzroku. Można temu zapobiec tylko dzięki wczesnej diagnostyce i profilaktycznym badaniom. Ale niestety, tylko co trzeci Polak był u okulisty zbadać wzrok. Natomiast u ok. 70 proc. chorych jaskra jest wykrywana zbyt późno i nawet przy intensywnym leczeniu szansa na zachowanie widzenia spada prawie do zera.

Panuje przekonanie, że jaskra dotyczy głównie osób w podeszłym wieku, ale tak naprawdę może pojawić się nawet u dzieci i młodzieży. Na zachorowanie zdecydowanie bardziej narażone są osoby, u których w rodzinie zdarzały się wcześniej już przypadki choroby. Do grupy szczególnego ryzyka należą też osoby powyżej 35. roku życia, z niskim ciśnieniem tętniczym, cierpiące na krótkowzroczność, migrenowe bóle głowy czy chorujące na przewlekłe schorzenia, takie jak miażdżyca i cukrzyca. Ryzyko wzrasta również wśród palaczy.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której Artur Wolski rozmawia z prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego prof. Iwoną Grabską-Liberek oraz Łukaszem Słowikiem,  przewodnikiem po "Niewidzialnej wystawie", który stracił wzrok po za późno zaczął się leczyć. 

***

Tytuł audycji: Pigułka na zdrowie

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: prof. Iwona Grabska-Liberek (prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego), Łukasz Słowik (przewodnik po "Niewidzialnej wystawie", stracił wzrok, bo zbyt późno zaczął się leczyć)

Data emisji: 17.03.2019

Godzina emisji: 13.

kh

 

Czytaj także

Jak odróżnić grypę od przeziębienia?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 08:10
Wchodzimy w najtrudniejszy czas zachorowań na grypę. Jak podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny w drugim tygodniu lutego z powodu grypy zmarło 25 osób co w tym sezonie daje już 48 ofiar tej choroby.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zielona tabletka witaminowa

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2019 14:13
Zamiast suplementów diety, które jak wiemy nie są lekami, lepiej zastosować produkty naturalne. w audycji mówiliśmy o tym, co dobrego dla naszego organizmu znajdziemy w: awokado, szpinaku, jarmużu, zielonej papryce czy wyhodowanych w domu kiełkach: rzodkiewki, rzeżuchy, fasoli mung, soczewicy czy słonecznika. 
rozwiń zwiń