X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Leśmian w Europie i na świecie"

Zakład Komparatystyki w Instytucie Literatury Polskiej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Stowarzyszenie Pisarzy Polskich (oddział Warszawa) organizują w dniach 23–24 października 2017 r.międzynarodową konferencję naukową z okazji 140. rocznicy urodzin i 80. rocznicy śmierci Bolesława Leśmian. W konferencji weźmie udział ponad 20 badaczy z całej Europy.
Bolesław Leśmian
Bolesław LeśmianFoto: Wikimmedia Commons, domena publiczna
O Audycji

- Pierwszego dnia konferencji będziemy się zastanawiali nad źródłami inspiracji Leśmiana. Będziemy pytać, do jakich autorów i jakich tekstów literackich nawiązywał Bolesław Leśmian, ale oczywiście interesują nas nawiązania historycznie weryfikowalne - mówi jedna z organizatorek wydarzenia dr hab. Żaneta Nalewajk-Turecka.

Drugi dzień konferencji poświęcony będzie tłumaczeniom Leśmiana na języki obce. - Bolesław Leśmian, jako autor, jest prawdziwym wyzwaniem dla tłumacza, ale przekładany był do tej pory na języki: rosyjski, niemiecki, białoruski, ukraiński, czeski, hebrajski, szwedzki i wiele innych, więc jak widać śmiałków nie brakuje - zaznacza gość Jedynki. - Zastanowimy się także, kto za granicą nawiązywał do Leśmiana - dodaje.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z dr hab. Żanetą Nalewajk-Turecką.

Program konferencji Lesmian w Europie i na świecie(1) (002).pdf

A w audycji mówiliśmy także o: Galerii Jednego Obrazu w Łazienkach "Kościuszko w West Point, premierze w Teatrze Narodowym "Nikt" Hanocha Levina, wystawie na skwerze Hoovera "From Poland with Love" oraz gali Nagrody Literackiej Angelus

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak-Juśkiewicz

Gość: dr hab. Żaneta Nalewajk-Turecka

Data emisji: 22.10.2017

Godzina emisji: 22.11

kh

 

 

 

 

 

Playlista
  • Wysocki Włodzimierz - Ja nie lubię
  • CHRIS SCHITTULLI & BOGDAN HOŁOWNIA - Sauve-toi mon pauvre coeur/Uciekaj Moje Serce
  • Cocker Joe, - N`oubliez Jamais
  • Turnau Grzegorz, - Kwiat
  • Andrzejewski Marek, Lubelska Federacja Bardów, - Po ciemku