X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Mistrz horroru i spektakl "Wiera Gran"

W audycji "Kultura przed snem" rozmowa z włoskim reżyserem Dario Argento i twórcami spektaklu "Wiera Gran".
Dario Argento - włoski mistrz horroru i Joanna Sławińska
Dario Argento - włoski mistrz horroru i Joanna SławińskaFoto: z archiwum Joanny Sławińskiej
O Audycji

Dario Argento jest gościem 22. Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi. Na festiwalu pokazał cztery filmy: "Ptak o kryształowym upierzeniu", "Suspiria" (Odgłosy), "Phenomena" i  "Głęboka czerwień". Ze względu na swoją odwagę artystyczną otrzymał nagrodę Złotego Glana dla artystów wyróżniających się niezależnością.

Włoski reżyser nazywany geniuszem horroru, jest uważny za najwybitniejszego żyjącego włoskiego twórcę w tym gatunku filmowym. Udzielił wywiadu Joannie Sławińskiej. Opowiedział w nim o realizacji swoich filmów, o tym jak przychodzą mu do głowy pomysły i o niezwykłych inspiracjach m.in. pochodzących z jego snów.

19 listopada minęło dziesięć lat od śmierci Wiery Gran - aktorki kabaretowej i pieśniarki pochodzenia żydowskiego. Artystka urodziła się w Białymstoku jako Dwojra Grynberg, karierę rozpoczynała w Warszawie, a zmarła w Paryżu. Ceniona za głos i urodę, po wojnie wielokrotnie była oskarżana o kolaborację z okupantem.

Postać niezwykła i nieoczywista była już bohaterką kilku spektakli estradowych i teatralnych. Z okazji 10 rocznicy śmierci jej postać na scenie przywołuje warszawski Teatr Żydowski. na scenie gościnnej Klubu Garnizonowego. Proponuje spektakl nie tyle biograficzny, co wieczór ze współczesną teatralną formą, czasem pastiszem, z zaproszeniem do weryfikowania wspomnień i wspólnej pamięci. Z młodymi twórcami przetwarzającymi historię bohaterki: autorką tekstu Weroniką Murek, reżyserem Jędrzejem Piaskowskim oraz aktorami Moniką Chrząstkowską i Piotrem Chomikiem rozmawiała Dorota Kołodziejczyk.

Ponadto w audycji była rozmowa Martyny Podolskiej z Ewą Błaszczyk o monodramie Remigiusza Grzeli "Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam", w którym występuje jako Fallaci. Premiera miała miejsce 24 listopada w warszawskim Teatrze Studio.

Audycje zakończył felieton teatralny Ewy Heine.

***

Tytuł audycji: Kultura przed snem w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Joanna Sławińska

Data emisji: 26.11.2017

Godzina emisji: 22.08

ag

Playlista
  • Wiera Gran - List
  • Wiera Gran - Ciemna dziś noc
  • EWA BŁASZCZYK - Życie To Krótki Sen
  • NOSPR, - Dracula -Vampire Hunters