Mistrz horroru i spektakl "Wiera Gran"

W audycji "Kultura przed snem" rozmowa z włoskim reżyserem Dario Argento i twórcami spektaklu "Wiera Gran".
Dario Argento - włoski mistrz horroru i Joanna Sławińska
Dario Argento - włoski mistrz horroru i Joanna SławińskaFoto: z archiwum Joanny Sławińskiej
O Audycji

Dario Argento jest gościem 22. Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi. Na festiwalu pokazał cztery filmy: "Ptak o kryształowym upierzeniu", "Suspiria" (Odgłosy), "Phenomena" i  "Głęboka czerwień". Ze względu na swoją odwagę artystyczną otrzymał nagrodę Złotego Glana dla artystów wyróżniających się niezależnością.

Włoski reżyser nazywany geniuszem horroru, jest uważny za najwybitniejszego żyjącego włoskiego twórcę w tym gatunku filmowym. Udzielił wywiadu Joannie Sławińskiej. Opowiedział w nim o realizacji swoich filmów, o tym jak przychodzą mu do głowy pomysły i o niezwykłych inspiracjach m.in. pochodzących z jego snów.

19 listopada minęło dziesięć lat od śmierci Wiery Gran - aktorki kabaretowej i pieśniarki pochodzenia żydowskiego. Artystka urodziła się w Białymstoku jako Dwojra Grynberg, karierę rozpoczynała w Warszawie, a zmarła w Paryżu. Ceniona za głos i urodę, po wojnie wielokrotnie była oskarżana o kolaborację z okupantem.

Postać niezwykła i nieoczywista była już bohaterką kilku spektakli estradowych i teatralnych. Z okazji 10 rocznicy śmierci jej postać na scenie przywołuje warszawski Teatr Żydowski. na scenie gościnnej Klubu Garnizonowego. Proponuje spektakl nie tyle biograficzny, co wieczór ze współczesną teatralną formą, czasem pastiszem, z zaproszeniem do weryfikowania wspomnień i wspólnej pamięci. Z młodymi twórcami przetwarzającymi historię bohaterki: autorką tekstu Weroniką Murek, reżyserem Jędrzejem Piaskowskim oraz aktorami Moniką Chrząstkowską i Piotrem Chomikiem rozmawiała Dorota Kołodziejczyk.

Ponadto w audycji była rozmowa Martyny Podolskiej z Ewą Błaszczyk o monodramie Remigiusza Grzeli "Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam", w którym występuje jako Fallaci. Premiera miała miejsce 24 listopada w warszawskim Teatrze Studio.

Audycje zakończył felieton teatralny Ewy Heine.

***

Tytuł audycji: Kultura przed snem w paśmie Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Joanna Sławińska

Data emisji: 26.11.2017

Godzina emisji: 22.08

ag

Playlista
  • Wiera Gran - List
  • Wiera Gran - Ciemna dziś noc
  • EWA BŁASZCZYK - Życie To Krótki Sen
  • NOSPR, - Dracula -Vampire Hunters