Galeria Wzornictwa. Poszukiwania stylu polskiego

Od stylu zakopiańskiego i dworkowego przez sztukę użytkową PRL aż po futurystyczne meble XXI wieku. W nowej Galerii Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie można prześledzić ewolucję polskiego designu.
Galeria Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie
Galeria Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym w WarszawieFoto: Monika Bajkowska/MNW
O Audycji

Styl polski we wzornictwie rodził się na przełomie XIX/XX wieku, u progu odzyskania niepodległości. - Był to okres, gdy nie mieliśmy jeszcze państwowości, cały kraj znajdował się pod zaborami, polskość była potrzebna i właśnie wtedy była tworzona przez środowisko inteligencji związanej z Krakowem i Zakopanem - mówi Anna Demska, kuratorka wystawy.

Na rozwój stylu polskiego ogromny wpływ miała... choroba płuc, na którą zapadł Stanisław Witkiewicz. W 1886 roku przybył do Zakopanego - kurortu, w którym można był podratować zdrowie. - Dzięki temu znalazł się w środowisku Towarzystwa Tatrzańskiego. Góry wydawały się niedostępnym terenem zamieszkiwanym przez naród, który - według Witkiewicza - przechowywał pierwiastki polskości - wyjaśnia Demska.

Anna Maga wspomina natomiast Międzynarodową Wystawę Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa zorganizowaną w Paryżu w 1925 roku, która dla Polski była szansą na pokazanie własnego stylu na szerokim forum. - Jerzy Warchałowski zdecydował, że to środowisko krakowskie będzie tą reprezentacją, która pokaże Polskę tradycyjną, a jednocześnie nowoczesną. Kilimy, meble Czajkowskiego, Jastrzębowskiego, Stryjeńskiego, malunki Zofii Stryjeńskiej, jej zabawki miały pokazać Polskę prężną, nowoczesną, pełną wigoru, zapału, gotową do rozwijania przemysłu - opowiada Anna Maga.

Jak zachód Europy przyjął polską sztukę użytkową? Jakie kultowe przedmioty z czasów PRL znalazły się w Galerii Wzornictwa? Czym zadziwiają współcześni polscy projektanci? O tym w nagraniu.

W audycji zapraszaliśmy też na spektakl "Miny polskie" - wspólne dzieło Tadeusza Nyczka i Mikołaja Grabowskiego, które swoją premierę ma w Teatrze Polskim w Warszawie 29 stycznia.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Goście: Anna Demska i Anna Maga (kuratorki Galerii Wzornictwa Polskiego)

Data emisji: 28.01.2018

Godzina emisji: 21.09

mg/kh

Playlista
  • MELA KOTELUK - Dlaczego drzewa nic nie mówią
  • Gaba Kulka, Jan Młynarski, - Panowie, bądźcie dla nas dobrzy na zimę
  • Januszkiewicz Marcin, Kita Jacek Band, - Diabły w deszczu
  • Landrum Kinny, Bell Vinnie, Dixon Eddie, Regni Al, Daniels Eddie, Tate Grady, - Dance of the Dream Man
  • Auguścik Grażyna, Trio Andrzeja Jagodzińskiego, - Bossa nova