Program zagraniczny "Niepodległa" powierzony Instytutowi Adama Mickiewicza przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest największym przedsięwzięciem promującym polską kulturę po 1989 roku.
Został ogłoszony na konferencji, której gospodarzami byli minister Jarosław Sellin, pełnomocnik rządu ds. obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz Krzysztof Olendzki, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.
W planach jest 200 wydarzeń w 21 krajach - w Ameryce Północnej, na Bliskim Wschodzie i zdecydowanie bliżej - we Wschodniej i Środkowowschodniej Europie.
- Przez ostatnie lata skupialiśmy się na obecności na wielkich rynkach kultury: Paryż, Berlin, Londyn, Nowym Jork, ale zapomnieliśmy o tym, że istnieje olbrzymi potencjał dobrych emocji i zainteresowania polską kulturą właśnie u naszych sąsiadów - powiedział Krzysztof Olendzki.
- 25 procent wszystkich wydarzeń, to będą wydarzenia realizowane w najnowszej technologii - technologii cyfrowej. Zwracamy dużą uwagę na to, by pokazać kreatywność Polaków - wskazał dyrektor i opowiedział o rożnych inicjatywach.
Minister Jarosław Sellin zaznaczył, że to doskonała okazja do przypomnienia polskiego doświadczenia historycznego światu.
Każdy z nas, pojedynczo i w grupie, może mieć pomysł na to, jak uczcić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Pomóc nam w tym może specjalna strona internetowa www.niepodlegla.gov.pl.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiliśmy także o Galerii Jednego Obrazu w Łazienkach Królewskich w Warszawie i o premierach teatralnych. Jak zwykle można również posłuchać recezji Ewy Heine.
***
Tytuł audycji: "Kultura przed snem"
Prowadzi: Anna Stempniak
Gość: Ewa Rucińska (reżyserka przedstawienia "Świętoszek" w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach)
Z Krzysztofem Olendzkim i Jarosławem Sellinem rozmawiała: Martyna Podolska
Materiały: Dorota Kołodziejczyk
Data emisji: 25.02.2018
Godzina emisji: 22.10
kk/kh