X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

50. rocznica wydarzeń marcowych. Świat kultury wspomina

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2018 23:30
W rocznicę wydarzeń z 1968 roku, Teatr Żydowski i Fundacja Shalom zapraszają na spotkanie na Dworcu Gdańskim. To miejsce stało się symbolem przymusowych wyjazdów z kraju, Polaków pochodzenia żydowskiego.     
Audio
  • 50. rocznica wydarzeń marcowych (Kultura przed snem/Jedynka)
Wiec poparcia dla antysyjonistycznej polityki partii po zamieszkach marcowych. Robotnicy potępiali protesty studentów i tzw. syjonistów
Wiec poparcia dla antysyjonistycznej polityki partii po zamieszkach marcowych. Robotnicy potępiali protesty studentów i tzw. syjonistówFoto: PAP/Stanisław Gawliński

Wszystko zaczęło się 8 marca 1968 roku. Na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego odbył się wiec protestacyjny w związku ze zdjęciem przez władze komunistyczne wystawianych w Teatrze Narodowym "Dziadów" Adama Mickiewicza w reż. Kazimierza Dejmka oraz relegowaniem z uczelni Adama Michnika i Henryka Szlajfera. Zgromadzeni na wiecu studenci zostali brutalnie zaatakowani przez oddziały milicji oraz tzw. aktyw robotniczy.


czytaj więcej
Gomułka-wiec-68_663_364.jpg
Zobacz serwis specjalny Marzec'68

Zapoczątkowało to tzw. wydarzenia marcowe - czyli falę studenckich protestów oraz walkę polityczną wewnątrz PZPR, rozgrywaną w atmosferze antysemickiej i antyinteligenckiej propagandy.

W ich wyniku w latach 1968-69 z Polski wyemigrowało ponad 15 tys. osób pochodzenia żydowskiego.

Dwadzieścia lat temu, dzięki Fundacji Shalom, na Dworcu Gdańskim zawisła tablica z napisem "Tu więcej zostawili po sobie, niż mieli". Od tego czasu, każdego ósmego marca, na dworzec przychodzą ludzie, żeby wspominać wydarzenia z 1968 roku. Tym, razem, Teatr Żydowski zaprezentuje przedstawienie "Spakowani czyli skrócona historia o tym kto czego nie zabrał" w reżyserii Agaty Dudy-Gracz. Wystąpi aż sześćdziesięciu aktorów. 

- Chciałabym, żeby wszyscy przyszli i posłuchali naszej historii, a może naszej wspólnej historii - mówi radiowej Jedynce aktorka Teatru Żydowskiego Gouda Tencer. 

Wątek marca pojawi się także we wspólnym przedstawieniu Teatrów Żydowskiego i Polskiego "Kilka obcych słów po polsku".  Premiera 10 marca.  - To bolesne opowiedziana nasza historia, bo pomimo, że upłynęło pięćdziesiąt lat, to cały czas boli - opowiada Tencer. Aktorka rekomenduje też monodram, który będzie wystawiany w Teatrze Nowym Łodzi. 

Tematyka marcowa pojawiać się będzie w wielu kulturalnych przedsięwzięciach, w tym na wystawie "Obcy w domu. Wokół marca '68" w Muzeum Historii Żydów Polin. 

A w audycji rozmawiano także o  premierze "Zemsty" w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, a także wspomniano Agnieszkę Kotulankę. Aktorka zmarła 20 lutego.  

***

Tytuł audycji: "Kultura przed snem"

Prowadzi: Anna Stempniak

Data emisji: 04.03.2018

Godzina emisji: 22.10

zi 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jakub Karpiński - kronikarz Marca '68

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2018 13:52
- Już w czasach studenckich czytał niedozwolone książki i pisywał teksty pod pseudonimem. Najbardziej był dumny z tego, który napisał jako satyrę, a wyszedł mu poważny materiał krytyczny o marksiźmie - mówiła w Dwójce Irena Lasota, żona Jakuba Karpińskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marzec'68. Jego geneza i konsekwencje

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2018 16:02
Marzec 1968 roku to jeden z najważniejszych i najbardziej bolesnych przełomów współczesnej historii Polski. W ciągu trzech tygodni oblicze PRL-u zmieniło się diametralnie. 
rozwiń zwiń