50. rocznica wydarzeń marcowych. Świat kultury wspomina

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2018 23:30
W rocznicę wydarzeń z 1968 roku, Teatr Żydowski i Fundacja Shalom zapraszają na spotkanie na Dworcu Gdańskim. To miejsce stało się symbolem przymusowych wyjazdów z kraju, Polaków pochodzenia żydowskiego.     
Audio
  • 50. rocznica wydarzeń marcowych (Kultura przed snem/Jedynka)
Wiec poparcia dla antysyjonistycznej polityki partii po zamieszkach marcowych. Robotnicy potępiali protesty studentów i tzw. syjonistów
Wiec poparcia dla antysyjonistycznej polityki partii po zamieszkach marcowych. Robotnicy potępiali protesty studentów i tzw. syjonistówFoto: PAP/Stanisław Gawliński

Wszystko zaczęło się 8 marca 1968 roku. Na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego odbył się wiec protestacyjny w związku ze zdjęciem przez władze komunistyczne wystawianych w Teatrze Narodowym "Dziadów" Adama Mickiewicza w reż. Kazimierza Dejmka oraz relegowaniem z uczelni Adama Michnika i Henryka Szlajfera. Zgromadzeni na wiecu studenci zostali brutalnie zaatakowani przez oddziały milicji oraz tzw. aktyw robotniczy.


czytaj więcej
Gomułka-wiec-68_663_364.jpg
Zobacz serwis specjalny Marzec'68

Zapoczątkowało to tzw. wydarzenia marcowe - czyli falę studenckich protestów oraz walkę polityczną wewnątrz PZPR, rozgrywaną w atmosferze antysemickiej i antyinteligenckiej propagandy.

W ich wyniku w latach 1968-69 z Polski wyemigrowało ponad 15 tys. osób pochodzenia żydowskiego.

Dwadzieścia lat temu, dzięki Fundacji Shalom, na Dworcu Gdańskim zawisła tablica z napisem "Tu więcej zostawili po sobie, niż mieli". Od tego czasu, każdego ósmego marca, na dworzec przychodzą ludzie, żeby wspominać wydarzenia z 1968 roku. Tym, razem, Teatr Żydowski zaprezentuje przedstawienie "Spakowani czyli skrócona historia o tym kto czego nie zabrał" w reżyserii Agaty Dudy-Gracz. Wystąpi aż sześćdziesięciu aktorów. 

- Chciałabym, żeby wszyscy przyszli i posłuchali naszej historii, a może naszej wspólnej historii - mówi radiowej Jedynce aktorka Teatru Żydowskiego Gouda Tencer. 

Wątek marca pojawi się także we wspólnym przedstawieniu Teatrów Żydowskiego i Polskiego "Kilka obcych słów po polsku".  Premiera 10 marca.  - To bolesne opowiedziana nasza historia, bo pomimo, że upłynęło pięćdziesiąt lat, to cały czas boli - opowiada Tencer. Aktorka rekomenduje też monodram, który będzie wystawiany w Teatrze Nowym Łodzi. 

Tematyka marcowa pojawiać się będzie w wielu kulturalnych przedsięwzięciach, w tym na wystawie "Obcy w domu. Wokół marca '68" w Muzeum Historii Żydów Polin. 

A w audycji rozmawiano także o  premierze "Zemsty" w Teatrze im. Węgierki w Białymstoku, a także wspomniano Agnieszkę Kotulankę. Aktorka zmarła 20 lutego.  

***

Tytuł audycji: "Kultura przed snem"

Prowadzi: Anna Stempniak

Data emisji: 04.03.2018

Godzina emisji: 22.10

zi 

Czytaj także

Jakub Karpiński - kronikarz Marca '68

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2018 13:52
- Już w czasach studenckich czytał niedozwolone książki i pisywał teksty pod pseudonimem. Najbardziej był dumny z tego, który napisał jako satyrę, a wyszedł mu poważny materiał krytyczny o marksiźmie - mówiła w Dwójce Irena Lasota, żona Jakuba Karpińskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marzec'68. Jego geneza i konsekwencje

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2018 16:02
Marzec 1968 roku to jeden z najważniejszych i najbardziej bolesnych przełomów współczesnej historii Polski. W ciągu trzech tygodni oblicze PRL-u zmieniło się diametralnie. 
rozwiń zwiń