"Operetka" Gombrowicza w teatrze im. Stanisława Ignacego Witkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 13:38
W audycji przedstawiliśmy przegląd aktualnych wydarzeń na scenach wybranych polskich teatrów: w Opolu, Zakopanem i Warszawie.
Audio
  • Przegląd spektakli teatralnych (Kultura przed snem/Jedynka)
Fragmenty okładek tomu 1 i 2 książki Gombrowicz. Ja, Geniusz
Fragmenty okładek tomu 1 i 2 książki "Gombrowicz. Ja, Geniusz"Foto: materiały promocyjne

33 lata temu Andrzej Dziuk założył w Zakopanem teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza. Od tamtego momentu jest to jedna z najciekawszych scen w Polsce. W najbliższym czasie na deskach tego teatru będzie można zobaczyć "Operetkę" Witolda Gombrowicza w reżyserii Andrzeja Dziuka.

Gombrowicz pisał "Operetkę" na emigracji. Rozpoczął jeszcze w Argentynie, a skończył we Francji. Polska prapremiera odbyła się w Łódzkim Teatrze Nowym w 1975 roku w reżyserii Kazimierza Dejmka. - Andrzej Dziuk we właściwy sobie sposób odczytał ten znany na świecie utwór, który od lat 60. wprawia widownię teatralną w zdziwienie. Dziuk wprowadza nas w świat sztuczności na koturnach figur bliskim manekinom, które poruszają się w charakterystyczny sposób - powiedziała Ewa Heine.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiliśmy też m.in. o 43. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych, sztuce "Zbrodnie serca" w Teatrze Współczesnym w Warszawie oraz o najnowszym raporcie Narodowego Centrum Kultury na temat pamięci w Polsce o zbrodni katyńskiej.  

***

Tytuł audycji: "Kultura przed snem"

Prowadzi: Anna Stempniak

Data emisji: 8.04.2018

Godzina emisji: 22.11

abi/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kobieta, którą pokochał marszałek Piłsudski

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2018 17:00
- Aleksandra aktów niezależności w swoim życiu podjęła wiele. Jednym z nich była miłość. Odważyła się kochać wbrew konwenansom - powiedziała w radiowej Jedynce Katarzyna Droga.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Kruszewicz: byłem w rzeźni wiele razy i zawsze przeżywałem depresję

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2018 13:33
Autor ponad 30 książek o zwierzętach, przede wszystkim o ptakach, twórca ptasiego azylu w Warszawie i dyrektor warszawskiego zoo. Gościem audycji "Po drugiej stronie lustra" był dr Andrzej Kruszewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powieść kryminalna w dekoracjach Poznania

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2018 17:16
Ryszard Ćwirlej, dziennikarz i pisarz, autor retro kryminałów (pisanych częściowo gwarą poznańską) z czasów PRL oraz okresu dwudziestolecia międzywojennego i o nich właśnie tych czasów II Rzeczypospolitej będziemy mówić, ponieważ ukazał się kolejny tom o  Poznaniu w roku 1926 zatytułowany "Już nikogo nie słychać".
rozwiń zwiń