IV Maraton Słuchowisk w Instytucie Teatralnym

...czyli wielogodzinne słuchanie dzieł radiowych odtwarzanych lub wykonywanych na żywo.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Africa Studio/shutterstock.com
O Audycji

Czwarta edycja Maratonu Słuchowisk, która odbędzie się 21 kwietnia, w całości poświęcona będzie związkom muzyki i literatury w najnowszym dramacie radiowym.

Zaprezentowane zostaną trzy słuchowiska, które znalazły się w finale konkursu radiowej Dwójki i Stowarzyszenia Autorów ZAIKS, ogłoszonego w 2016 roku pod hasłem "Muzyka: bohater, inspiracja, pretekst": "Lento rubato" Marka Kochana, "Dzień w którym umarł Prokofiew" Moniki Milewskiej i "Infolinia" Antoniego Wincha.

Każdemu ze słuchowisk towarzyszyć będzie rozmowa z autorami i realizatorami - poprowadzi je Jacek Kopciński, pomysłodawca i twórca cyklu "Nasłuchiwanie".

Maraton rozpocznie się słuchowiskiem na żywo: "Toccatą c-dur" Antoniego Libery. - To nie jest zapis całej tytułowej "Toccaty". Jest zapis tylko niektórych taktów, do których jedna z postaci dopowiada pewne swoje myśli, w dodatku ułożone w poetyckie frazy - wyjaśnił w rozmowie z Dorotą Kołodziejczyk Antoni Libera.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

xx 

W bazylice katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie w sobotę wręczono Feniksy 2018. To nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich dla autorów, instytucji i mediów popularyzujących książkę religijną.

Laureatem nagrody głównej został historyk i sowietolog prof. Andrzej Nowak. Wręczono też trzy Feniksy Specjalne: dla projektu "Biblia Audio" oraz dwóch książek - "Moje cudowne dzieciństwo w Aleppo" Grzegorza Gortata i "Tragedia w Aleppo" Adama Bujaka.

Nagrodzone zostały także dwie płyty wydane przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia - międzynarodowy projekt muzyczny "Dekalog. Dziesięć prostych słów i oratorium Antonio Caldary "Magdalena u stóp Chrystusa".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której opowiadaliśmy również o konkursie "Zabytek Zadbany 2018" (rozmowa z Bartoszem Skaldawskim, dyrektorem Narodowego Instytutu Dziedzictwa) i o I Międzynarodowym Konkursie Duetów Organów Per Organo A Quattro Mani (w audycji wypowiadają się twórcy i uczestnicy).

Mówiliśmy również o najnowszych przedsięwzięciach Warszawskiej Opery Kameralnej (rozmowa z dyrektor artystyczną WOK Alicją Węgorzewską), o premierze sztuki Artura Pałygi "Rewizor. Będzie wojna!" w Teatrze Collegium Nobilium (rozmowy z twórcami i aktorami) i o spektaklu "Zbrodnie serca" w Teatrze Współczesnym w Warszawie (recenzja Ewy Heine).

***

Tytuł audycji: "Kultura przed snem"

Prowadzi: Anna Stempniak

Data emisji: 15.04.2018

Godzina emisji: 22.09

kk

Playlista
  • CALDARA Magdalena u stop Chrystusa Pasiecznik Musicae Antiquae Collegium Varsoviense Stawarz - Maddalena ai piedi di Christo - część II
  • NUOVE MUSICHE, - ÓSMY DZIEŃ ( LE HUITIEME JOUR)
  • ALEX RENART, ZAZ - Appat de velours
  • RENATA PRZEMYK - Rzeźba dnia
  • INDILA - Derniere danse
  • Eolina Quartet w skł: Jeleva Vessela, - Druga suita jazzowa - Walc