"Nad Niemnem". Śladami powieści Orzeszkowej

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 10:36
Niepodległościowe tło – powstanie styczniowe, które stało się punktem odniesienia w losach niemal wszystkich bohaterów dało podstawę ku temu, by fragment "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej znalazł się w "Antologii Niepodległości" przygotowanej przez Kancelarię Prezydenta na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości.  
Audio
  • Śladami powieści Orzeszkowej (Kultura przed snem/Jedynka)
Rzeka Niemen
Rzeka NiemenFoto: Shutterstock

Powieść ukazywała się od stycznia do grudnia 1887 roku w odcinkach na łamach tygodnika ilustrowanego. Rok później ukazała się w wersji książkowej. Stała się niezwykle popularna, choć pierwotne zamierzenie autorki było o wiele skromniejsze.

W latach 80. ubiegłego wieku Teresa Siedlarowa z rozgłośni krakowskiej Polskiego Radia udała się do Korczyna. Postacie literackie miały bowiem swoje realne pierwowzory. W nagraniu prezentujemy fragment jej reportażu.

W audycji także informacje prosto z gali rozdania Nagrody Literackiej Nike. Rozmawiamy także o wystawie "Kraków 1900" w Muzeum Narodowym w Krakowie, jesieni z Paderewskim w Teatrze Wielkim oraz musicalu w Teatrze Rampa z muzyką The Beatles. Zapraszamy do wysłuchania.

***

Tytuł audycji: Kultura przed snem w ramach pasma Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Data emisji: 8.10.2018

Godzina emisji: 22.05

abi

 

Czytaj także

Co to jest adaptacja i co wolno adaptatorowi?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2018 21:09
- Cokolwiek powiemy o adaptacji, jakiekolwiek podejmiemy próby definiowania tego pojęcia, zawsze napotkamy na wielkie problemy. Przez lata pracy w Teatrze Polskiego Radia musiałem rostrzygnąć co jest adaptacją, a co nie jest, i musiałem to uczynić na własną odpowiedzialność i brać za te decyzje odpowiedzialność wobec artystów, którzy to wykonują - mówi dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kawiarnia "Niepodległa. Miejsce spotkań" w Łazienkach

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2018 22:09
Mówimy o programie "Niepodległa" we wrześniu, w którego ramach w warszawskich Łazienkach została otwarta w czwartek (13.09)  kawiarnia "Niepodległa. Miejsce spotkań" oraz o Europejskiech Dniach Dziedzictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal NNW ma już 10 lat

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 11:57
Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci, to miejsce prezentacji nie tylko filmów dokumentalnych, ale również filmów fabularnych, czy słuchowisk i dokumentów radiowych inspirowanych dziejami walki o niepodległość w latach 1939-89 i ludzi skazanych przez propagandę PRL-u na zapomnienie.
rozwiń zwiń