Nagroda Identitas, czyli tożsamość

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2019 13:00
Od 2014 roku nagroda jest przyznawana corocznie najlepszej książce poprzedniego roku. Zgłaszane mogą być prace z szeroko pojętego obszaru polskiej humanistyki, przede wszystkim literatury, a także historii i innych, pokrewnych dziedzin sztuki i nauki kluczowych dla pełniejszego rozwoju polskiej kultury.
Audio
  • Oscarowa moda i nagrody Identitas (Kultura przed snem/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Ekaterina Pokrovsky

Jury przyznaje jedną niepodzielną nagrodę główną, a także do trzech nagród specjalnych, z których jedna może być poświęcona pracy zrealizowanej w innej formie czy na innych nośnikach niż drukowane. Wyróżniona może być jedynie praca, której pierwsza publikacja nastąpiła między 1 stycznia a 31 grudnia roku kalendarzowego poprzedzającego rok przyznania Nagrody.

W tym roku do nagrody zostało nominowanych pięć książek. Są to:
- Marka Cichockiego "Północ i Południe. Teksty o polskiej kulturze i historii",
- Wiesława Helaka, "Nad Zbruczem",
- Dawida Junga "Glosy",
- Ewy Polak-Pałkiewicz "Czego chcą od nas biedni Niemcy",
- Moniki Śliwińskiej "Wyspiański. Dopóki starczy życia".

Książkę Moniki Śliwińskiej chwali Renata Chołuj, przewodnicząca jury. - Autorka złożyła tę książkę z listów, wspomnień, rozmaitych dokumentów parafialnych, czy notarialnych i całość złożyła się na wielką opowieść o Wyspiańskim, jego czasach, osobach mu bliskich - mówi gość Jedynki. Jej zdaniem książkę czyta się jak kryminał, albo thriller.

Zdaniem Tomasza Kaźmierowskiego, prezesa Fundacji Identitas książka "Czego chcą od nas biedni Niemcy" jest lżejszą próbą potraktowania tych samych pytań, które postawił Marek Cichocki w "Północ i Południe". - Książka pani Polak-Pałkiewicz stara się odpowiedzieć na pytania, co nas różni od Niemców, ale w ogóle od Europejczyków również - wyjaśnia. Podkreśla też, że bez pięknej polszczyzny żadna książka nie przebrnęłaby przez sito eliminacji.

Uroczystość ogłoszenia laureata odbędzie się 7 marca. Polskie Radio sprawuje patronat medialny nad wydarzeniem.

Posłuchaj całej rozmowy, której omówiono również pozostałe pozycje.

W audycji także o modzie oscarowej, o Mazowieckim Instytucie Kultury i recenzja teatralna Ewy Heine.

***

Tytuł audycji: Kultura przed snem w ramach pasma Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Goście: Karolina Żebrowska (znawczyni dawnej mody), Renata Chołuj (przewodnicząca Jury Nagrody Identitas), Tomasz Kaźmierowski (założyciel i prezes zarządu Fundacji Identitas)

Materiał reporterski: Dorota Kołodziejczyk

Data emisji: 24.02.2019

Godzina emisji: 22.09

ag
Czytaj także

"Journal" średniowiecznej mody skandynawskiej

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 20:25
Stworzył go Kamil Rabiega, doktorant  Instytutu Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który zebrał informacje o chyba wszystkich znaleziskach, które można powiązać z ubiorem wikińskim od  IX do XI w.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Moda jest traktowana przez historyków po macoszemu

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 14:35
Polacy interesuja się modą. Książka "Polskie piękno. Sto lat mody i stylu" Karoliny Żebrowskiej szybko zniknęła w kięgarskich półek, ale naukowcy chyba uważają ten temat za niepoważny. Wśród zwykłych ludzi zaś jest szalenie popularny
rozwiń zwiń