93 rzeźby Augusta Zamoyskiego. Wyjątkowa wystawa w stołecznym Muzeum Narodowym

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 15:26
Od 17 maja w Muzeum Narodowym w Warszawie można oglądać 93 rzeźby Augusta Zamoyskiego. Jest to pierwsza prezentacja kolekcji w Polsce po zakupie i transporcie z Francji, gdzie przez 30 lat mieszkał i tworzył jeden z najważniejszych polskich rzeźbiarzy XX wieku.  
Audio
  • Przegląd kulturalnych wydarzeń minionego tygodnia (Kultura przed snem/Jedynka)
Budynek Muzeum Narodowego w Warszawie
Budynek Muzeum Narodowego w WarszawieFoto: shutterstock/Stepniak

- Ta kolekcja składa się z prac ze wszystkich okresów twórczości Zamoyskiego, począwszy od prac, które tworzył jako młody chłopak, po rzeźby z ostatnich lat życia, m.in. "Zmartwychwstanie" – mówiła Ewa Ziembińska, kuratorka prezentacji.

Zamoyski tworzył przez ponad pół wieku, w tym przez trzydzieści lat we Francji i piętnaście lat w Brazylii, dokąd wyemigrował w czasie II wojny światowej. Od końca drugiej dekady XX w. wielokrotnie wystawiał swoje prace, głównie w Polsce, we Francji i w Brazylii – już wówczas zyskał uznanie krytyki i publiczności. Interesował się zagadnieniami związanymi ze strukturą materiału, jego właściwościami, takimi jak twardość i ziarno, oraz możliwościami kształtowania form bezpośrednio w kamieniu (taille directe). Tworzył w różnych materiałach, wiele jego dzieł powstało w marmurze, granicie czy diorycie – kamieniach niezwykle twardych. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której ponadto:

- rozmowa z Peterem Steinem o sztuce "Borys Godunow" Aleksandra Puszkina w Teatrze Polskim w Warszawie z Andrzejem Sewerynem z roli tytułowej;

- recenzja Ewy Heine ze spektaklu "Cabaret" w teatrze STU w Krakowie w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego;

- spotkanie z Agi Miszol, laureatką Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta; 

- rozmowa z Barbarą Gruszką-Zych, autorką wywiadu rzeki z Elżbietą Grocholską-Zanussi i Krzysztofem Zanussim "Życie rodzinne", w której po raz pierwszy Elżbieta Grocholska-Zanussi opowiedziała tak wiele o swojej rodzinie, poglądach i wspólnym życiu z Krzysztofem Zanussim.

***

Tytuł audycji: Kultura przed snem w ramach pasma Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Materiał przygotowała: Dorota Kołodziejczyk

Data emisji: 19.05.2019

Godzina emisji: 22.09

abi

 

Czytaj także

"Ferdydurke" Gombrowicza. Spektakl pozbawiony płciowości?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 10:51
W ramach 39. Warszawskich Spotkań Teatralnych - Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu zaprezentował spektakl "Ferdydurke", w którym zagrali sami trzydziestolatkowie. Czym unikalna adaptacja reżyserki Aliny Moś-Kerger różni się od poprzednich interpretacji słynnego dzieła Witolda Gombrowicza?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Moniuszko jako mąż i ojciec

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2019 15:53
Ze swoją ukochaną żoną Aleksandrą Müllerówną (zwaną Omką) zaręczył w wieku zaledwie 17 lat. Miał z nią dziesięcioro dzieci, musiał więc być człowiekiem nie tylko twórczym, ale i zaradnym. O życiu rodzinnym kompozytora i jego muzycznych podróżach opowiadała w audycji prof. Małgorzata Komorowska, muzyk i polonistka.
rozwiń zwiń