X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Co zrobić, by Polacy mieszkający na Wschodzie wracali do ojczyzny?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 18:44
- Sukces prezydenta Rosji Władimira Putina polega na tym, że on poprawia, zmienia, ustawę repatriacyjną dwa razy w roku. W ciągu 10 lat z poziomu 0 repatriacji doszedł do ponad 100 tys. - wyjaśnił dr Robert Wyszyński.
Audio
  • Ilu Polaków ze Wschodu chce wrócić do ojczyzny? (Akcja repatriacja/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Derek Brumby

- Dosyć długo Polacy zamieszkujący miejsca zesłań czekali na to, aż wreszcie ojczyzna się o nich upomni. Wyjeżdżali więc do Rosji, do Niemiec, na Białoruś. Są również na Ukrainie. Nie możemy w tej chwili powiedzieć, jak duża jest grupa tych, którzy chcą wrócić do ojczyzny, ale liczę, że na pewno będzie to ponad 10 tys. - powiedziała Aleksandra Ślusarek, prezes Związku Repatriantów RP, członek Rady do Spraw Repatriacji.

Dr Robert Wyszyński, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, wskazał, że w sumie, w ciągu prawie 30 lat, do Polski wróciło ok. 9 tys. ludzi, z czego można szacować, że ok. 5-6 tys. z Kazachstanu. - W ramach nowej ustawy, która działa od maja, do ojczyzny przyjechało 170 osób. Mam nadzieję, że to będzie się rozwijać - podkreślił i dodał, że w samym Kazachstanie jest nie mniej niż 34 tys. Polaków.

Jak zwrócił uwagę Mariusz Paluszkiewicz, zastępca dyrektora Domu Polonii w Pułtusku, nie zawsze na drodze do powrotu do Polski stoją sprawy związane z ustawą o repatriacji. Wiele osób się zrusyfikowało, wiele znajduje się w sytuacji, że jedynie część rodziny chce wrócić.

Jak wyglądają warunki, które zapewnia państwo polskie tym, którzy chcą się tu przenieść? Co zrobić, by więcej osób chciało wrócić? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja powstała w ramach akcji "Wielki Powrót" - kampanii informacyjnej Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" i Polskiego Radia. Projekt zrealizowano ze środków Fundacji PZU.

***

Audycja: "Akcja repatriacja" w ramach pasma "Wielki Powrót"

Prowadził: Michał Rachoń

Goście: Aleksandra Ślusarek (prezes Związku Repatriantów RP, członek Rady do Spraw Repatriacji), Mariusz Paluszkiewicz (zastępca dyrektora Domu Polonii w Pułtusku), dr Robert Wyszyński (socjolog, Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 22.09.2017

Godzina emisji: 17.25

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Wszystko to widzę tak, jakby to było wczoraj"

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2017 20:30
- 10 lutego 1940 roku przyszli Moskale z Ukraińcami, postawili ojca pod ścianą z rękoma do góry, jeden za matką chodził z karabinem, a drugi stał z karabinem przy moim łóżku i kazali nam się zbierać - wspomina Anna Orłowska, deportowana razem z rodziną w głąb Związku Sowieckiego. Dziś mieszka w australijskiej Adelajdzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Uczą się języka polskiego, ale chcą rozmawiać po rosyjsku"

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2017 18:03
- Razem z wymierającym starszym pokoleniem niknie również i język polski - powiedział w radiowej Jedynce Stanisław Kamiński, który od trzech lat uczy języka polskiego w osadzie Jasna Polana w północnym Kazachstanie.
rozwiń zwiń