Co zrobić, by Polacy mieszkający na Wschodzie wracali do ojczyzny?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2017 18:44
- Sukces prezydenta Rosji Władimira Putina polega na tym, że on poprawia, zmienia, ustawę repatriacyjną dwa razy w roku. W ciągu 10 lat z poziomu 0 repatriacji doszedł do ponad 100 tys. - wyjaśnił dr Robert Wyszyński.
Audio
  • Ilu Polaków ze Wschodu chce wrócić do ojczyzny? (Akcja repatriacja/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Derek Brumby

- Dosyć długo Polacy zamieszkujący miejsca zesłań czekali na to, aż wreszcie ojczyzna się o nich upomni. Wyjeżdżali więc do Rosji, do Niemiec, na Białoruś. Są również na Ukrainie. Nie możemy w tej chwili powiedzieć, jak duża jest grupa tych, którzy chcą wrócić do ojczyzny, ale liczę, że na pewno będzie to ponad 10 tys. - powiedziała Aleksandra Ślusarek, prezes Związku Repatriantów RP, członek Rady do Spraw Repatriacji.

Dr Robert Wyszyński, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego, wskazał, że w sumie, w ciągu prawie 30 lat, do Polski wróciło ok. 9 tys. ludzi, z czego można szacować, że ok. 5-6 tys. z Kazachstanu. - W ramach nowej ustawy, która działa od maja, do ojczyzny przyjechało 170 osób. Mam nadzieję, że to będzie się rozwijać - podkreślił i dodał, że w samym Kazachstanie jest nie mniej niż 34 tys. Polaków.

Jak zwrócił uwagę Mariusz Paluszkiewicz, zastępca dyrektora Domu Polonii w Pułtusku, nie zawsze na drodze do powrotu do Polski stoją sprawy związane z ustawą o repatriacji. Wiele osób się zrusyfikowało, wiele znajduje się w sytuacji, że jedynie część rodziny chce wrócić.

Jak wyglądają warunki, które zapewnia państwo polskie tym, którzy chcą się tu przenieść? Co zrobić, by więcej osób chciało wrócić? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja powstała w ramach akcji "Wielki Powrót" - kampanii informacyjnej Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" i Polskiego Radia. Projekt zrealizowano ze środków Fundacji PZU.

***

Audycja: "Akcja repatriacja" w ramach pasma "Wielki Powrót"

Prowadził: Michał Rachoń

Goście: Aleksandra Ślusarek (prezes Związku Repatriantów RP, członek Rady do Spraw Repatriacji), Mariusz Paluszkiewicz (zastępca dyrektora Domu Polonii w Pułtusku), dr Robert Wyszyński (socjolog, Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 22.09.2017

Godzina emisji: 17.25

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Wszystko to widzę tak, jakby to było wczoraj"

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2017 20:30
- 10 lutego 1940 roku przyszli Moskale z Ukraińcami, postawili ojca pod ścianą z rękoma do góry, jeden za matką chodził z karabinem, a drugi stał z karabinem przy moim łóżku i kazali nam się zbierać - wspomina Anna Orłowska, deportowana razem z rodziną w głąb Związku Sowieckiego. Dziś mieszka w australijskiej Adelajdzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Uczą się języka polskiego, ale chcą rozmawiać po rosyjsku"

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2017 18:03
- Razem z wymierającym starszym pokoleniem niknie również i język polski - powiedział w radiowej Jedynce Stanisław Kamiński, który od trzech lat uczy języka polskiego w osadzie Jasna Polana w północnym Kazachstanie.
rozwiń zwiń