X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Section05

Alfabet syberyjski

Section07
O audycji

Cykl audycji opisujących 400 letnią obecność Polaków na Syberii

Opowiadamy o zesłaniach i wywózkach, a także o dobrowolnych przesiedleńcach. Przedstawiamy dramatyczne losy Polaków, pokazujemy, jak wyglądało życie zesłańców w XVIII i XIX wieku. Przypominamy nazwiska wybitnych naukowców, badaczy, historyków, antropologów i lekarzy, którzy poświęcili swoje życie, pracując na Syberii. Mówimy między innymi o dorobku Jana Czerskiego, Aleksandra Czekanowskiego, Benedykta Dybowskiego, ale także Józefa Piłsudskiego i jego brata Bronisława Piłsudskiego. Przypominamy legendy, takie jak opowieść o Maurycym Beniowskim czy państwie Jaxa, ale obalamy też mity - jak to, że na Syberię wywożono zesłańców kibitką.

Alfabet to także historia współczesnych Polaków na Syberii. Odpowiadamy na pytanie, jak żyją mieszkańcy Wierszyny czy syberyjskiego Białegostoku. Polska społeczność za Uralem istnieje, młode pokolenie poszukuje swoich korzeni i jest zainteresowane poznaniem Polski. Część decyduje się na wyjazd do ojczyzny swoich dziadków - są też całe rodziny, które korzystają z repatriacji. Opowiadamy ich historię. W "Alfabecie..." znalazły się także historie polskich przedsiębiorców, którzy od XIX wieku robili i robią interesy na Syberii.

Cała dźwiękowa opowieść jest  usystematyzowana w hasła - litery alfabetu. To nazwiska, pojęcia i nazwy. Każdy odcinek to 5-minutowa przygoda, dźwiękowa dokumentacja, uzupełniona o nagrania zarejestrowane na Syberii.

Autorzy:

Edyta Poźniak, Andrzej Sowa

Współpraca:

Paulina Kozion, Adriana Tomaszewska, Henryk Szrubarz