X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Alfabet syberyjski: B jak Bajkał

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2017 12:38
Bajkał to prawdziwy cud natury. Wokół tego najgłębszego jeziora świata rozciągają się pasma górskie, wszystkie wyższe od Tatr. W poznanie jeziora i okolic znaczący wkład wnieśli Polacy.
Audio
  • Polscy zesłańcy badali Bajkał i jego okolice (Ekspres Jedynki)
Kajakarz na Bajkale
Kajakarz na BajkaleFoto: shutterstock/kav38

Dawniej uważano, że w Bajkale nie ma życia. Dopiero polski zesłaniec, podróżnik i lekarz Benedykt Dybowski udowodnił, że w wodzie żyje 116 gatunków skorupiaków i opisał sześć nowych gatunków ryb. Badał Bajkał także zimą, a wykorzystywał do tego oryginalną konstrukcję.  

Niektórzy w Bajkale doszukują się wrót do innego wymiaru, a są też tacy, którzy uważają, że jest on żywym organizmem i ciałem astralnym z innej galaktyki.

Jakie mity związane z Bajkałem obalił Dybowski? Jacy inni Polacy przyczynili się do poznania okolic jeziora? Dzięki czemu woda w Bajkale zachowuje nadzwyczajną czystość? Posłuchaj całego nagrania.

"Wielki Powrót" to projekt realizowany przez Polskie Radio. Na antenie radiowej Jedynki opowiadamy o Polakach na Syberii.

***

Tytuł audycji: "Alfabet Syberyjski"

Przygotowali: Edyta Poźniak i Andrzej Sowa. Czyta Henryk Szrubarz

Goście: Maria Pilich (wspołautorka książki "Wielcy polscy podróżnicy, którzy odkrywali świat"), Michał Stępniewski (badacz polskich śladów za Uralem)

Data emisji: 10.08.2017

Godzina emisji: 16.45

Nagranie wyemitowano w paśmie "Ekspres Jedynki"

ag/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polacy z Irkucka. Młodzi wyjeżdżają, starsi im pomagają

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 14:59
Według spisu powszechnego z 2010 roku w obwodzie irkuckim jest 1364 Polaków, ale te statystyki nie uwzględniają osób, które deklarują, że są Rosjanami, ale mają rodzinne związki z Polską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wierszyna - najbardziej polska z syberyjskich wsi

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 17:00
Do tej małej miejscowości położonej 130 km od Irkucka Polacy przybyli w 1910 roku z Zagłębia Dąbrowskiego nie jako zesłańcy, ale jako osadnicy. Dziś mieszka tam ok. pół tysiąca osób, prawie wszyscy mają polskie korzenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Diecezja irkucka - 30 razy większa niż terytorium Polski

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2017 12:00
Kościół katolicki na Syberii traci swój polski charakter. Choć z Polski pochodzi 90 proc. księży diecezji św. Józefa, obejmującej niemal cały wschód Rosji, to msze po polsku są tam rzadkością.
rozwiń zwiń