Alfabet syberyjski: B jak Bajkał

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2017 12:38
Bajkał to prawdziwy cud natury. Wokół tego najgłębszego jeziora świata rozciągają się pasma górskie, wszystkie wyższe od Tatr. W poznanie jeziora i okolic znaczący wkład wnieśli Polacy.
Audio
  • Polscy zesłańcy badali Bajkał i jego okolice (Ekspres Jedynki)
Kajakarz na Bajkale
Kajakarz na BajkaleFoto: shutterstock/kav38

Dawniej uważano, że w Bajkale nie ma życia. Dopiero polski zesłaniec, podróżnik i lekarz Benedykt Dybowski udowodnił, że w wodzie żyje 116 gatunków skorupiaków i opisał sześć nowych gatunków ryb. Badał Bajkał także zimą, a wykorzystywał do tego oryginalną konstrukcję.  

Niektórzy w Bajkale doszukują się wrót do innego wymiaru, a są też tacy, którzy uważają, że jest on żywym organizmem i ciałem astralnym z innej galaktyki.

Jakie mity związane z Bajkałem obalił Dybowski? Jacy inni Polacy przyczynili się do poznania okolic jeziora? Dzięki czemu woda w Bajkale zachowuje nadzwyczajną czystość? Posłuchaj całego nagrania.

"Wielki Powrót" to projekt realizowany przez Polskie Radio. Na antenie radiowej Jedynki opowiadamy o Polakach na Syberii.

***

Tytuł audycji: "Alfabet Syberyjski"

Przygotowali: Edyta Poźniak i Andrzej Sowa. Czyta Henryk Szrubarz

Goście: Maria Pilich (wspołautorka książki "Wielcy polscy podróżnicy, którzy odkrywali świat"), Michał Stępniewski (badacz polskich śladów za Uralem)

Data emisji: 10.08.2017

Godzina emisji: 16.45

Nagranie wyemitowano w paśmie "Ekspres Jedynki"

ag/mg

Czytaj także

Polacy z Irkucka. Młodzi wyjeżdżają, starsi im pomagają

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 14:59
Według spisu powszechnego z 2010 roku w obwodzie irkuckim jest 1364 Polaków, ale te statystyki nie uwzględniają osób, które deklarują, że są Rosjanami, ale mają rodzinne związki z Polską.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wierszyna - najbardziej polska z syberyjskich wsi

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 17:00
Do tej małej miejscowości położonej 130 km od Irkucka Polacy przybyli w 1910 roku z Zagłębia Dąbrowskiego nie jako zesłańcy, ale jako osadnicy. Dziś mieszka tam ok. pół tysiąca osób, prawie wszyscy mają polskie korzenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Diecezja irkucka - 30 razy większa niż terytorium Polski

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2017 12:00
Kościół katolicki na Syberii traci swój polski charakter. Choć z Polski pochodzi 90 proc. księży diecezji św. Józefa, obejmującej niemal cały wschód Rosji, to msze po polsku są tam rzadkością.
rozwiń zwiń