Alfabet syberyjski: C jak Czerski Jan

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 15:00
To, czym zajmował się Jan Czerski, można znaleźć na każdej mapie, bo najwyższe góry Syberii Wschodniej w Jakucji to Góry Czerskiego. 
Audio
  • Alfabet syberyjski: C jak Czerski Jan (Ekspres Jedynki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/279photo Studio

Również na Zabajkalu - w okolicach miasta Czyta, a także w Górach Bajkalskich Chamar-Daban - znajdują się pasma poświęcone Janowi Czerskiemu. W oklicach Bajkału znajduje się szczyt Czerskiego. Istnieje przełęcz Czerskiego oraz miasto na Kołymie i ulica w Moskwie nazwane na cześć badacza. 

O polskim uczonym mówi się, że zrewolucjonizował geomorfologię. Był też uczestnikiem Powstania Styczniowego. Jego nazwisko pojawia się w każdej rosyjskiej encyklopedii. Dlaczego Polacy wiedzą tak mało o Janie Czerskim? Nad czym pracował i w jaki sposób udało mu się zyskać międzynarodową sławę?

Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

"Wielki Powrót" to projekt realizowany przez Polskie Radio. Na antenie radiowej Jedynki opowiadamy o Polakach na Syberii.

***

Tytuł audycji: Alfabet syberyjski

Przygotowali: Edyta Poźniak i Andrzej Sowa

Czyta: Henryk Szrubarz

Goście: dr Łukasz Smyrski z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, rdzenni mieszańcy Buriacji Maria Iwanowa i Ajur Żanajew

Data emisji: 14.09.2017

Godzina emisji: 15.48

Materiał został wyemitowany w paśmie "Ekspres Jedynki".

ac/mc

Czytaj także

Alfabet syberyjski: B jak Bajkał

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2017 12:38
Bajkał to prawdziwy cud natury. Wokół tego najgłębszego jeziora świata rozciągają się pasma górskie, wszystkie wyższe od Tatr. W poznanie jeziora i okolic znaczący wkład wnieśli Polacy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alfabet syberyjski: B jak Buriacja

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2017 17:24
Na północy stepy, na południu bezkresna tajga... Na pograniczu mongolsko-chińsko-tybetańskim leży kraina większa od Polski - to Buriacja.
rozwiń zwiń