Alfabet Syberyjski: B jak bracia Piłsudscy Józef i Bronisław

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2017 15:43
20-letni Józef i jego o rok starszy brat Bronisław w 1887 roku pod zarzutem spisku i przygotwywania zamachu na życie cara Aleksandra III trafili w ręce tajnej policji politycznej. Mało znaczący był fakt, że do żadnego zamachu nie doszło, a Bronisław jedynie udostępnił swe petersburskie mieszkanie spiskowcom. Był wśród nich starszy brat Lenina Aleksander Uljanow.
Audio
  • Alfabet Syberyjski: B jak bracia Piłsudcy (Jedynka)
Józef Piłsudski
Józef PiłsudskiFoto: Adam Dulęba/domena publiczna

Józef był jedynie przewodnikiem po Lwowie jednego z zamachowców, który szukał sklepu z trucizną. Popularyzator historii Andrzej Sowa zwraca uwagę, że tajna policja z taką samą zaciętością likwidowała i zamachowców, i świadków.

Na procesie w Petersburgu Bronisław został skazany na śmierć. Wyrok zamieniono na 15 lat katorgi. Józef usłyszał wyrok pięciu lat zesłania na wschodniej Syberii.

Michał Bronowicki wyjaśnia, że na Syberii Józef uczył się życia. - Był taki epizod pierwszego zakochania. Piłsudski zakochał się w troszeczkę starszej od siebie dziewczynie - mówi historyk. Na zesłaniu kształtowały się również jego poglądy polityczne.

Józef - Naczelnik Państwa, dwukrotny premier, architekt odzyskania niepodległości jest doskonale znany Polakom. Jego brat Bronisław Piotr też jest znany, ale na Sachalinie.

Najpierw pracował fizycznie, potem uczył dzieci, potem pochłonęły go badania etnograficzne. Nosił nawet przydomek króla Ajnów, pracował w Muzeum Etnograficznym we Władywostoku, a do dziś przetrwały jego nagrania mowy Ajnów i Gilaków.

W 1907 roku wrócił do Polski, ale był nieszczęśliwy, bo na Syberii pozostawił rodzinę. Zmarł w 1918 roku. W tym samym czasie jego brat był najważniejszym polskim politykiem.

***

Tytuł audycji: Alfabet syberyjski

Przygotowali: Edyta Poźniak i Andrzej Sowa

Czyta: Henryk Szrubarz

Gość: Michał Bronowicki (Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku)

Data emisji: 31.08.2017

Godzina emisji: 15.43

Materiał został wyemitowany w paśmie "Ekspres Jedynki".

ag/kk

Czytaj także

Alfabet syberyjski: B jak Bajkał

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2017 12:38
Bajkał to prawdziwy cud natury. Wokół tego najgłębszego jeziora świata rozciągają się pasma górskie, wszystkie wyższe od Tatr. W poznanie jeziora i okolic znaczący wkład wnieśli Polacy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alfabet syberyjski: B jak Beniowski Maurycy

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2017 19:35
Uczestnik konfederacji barskiej, zesłaniec, podróżnik, król Madagaskaru, konfabulant - kim był Maurycy Beniowski?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alfabet syberyjski: C jak Czerski Jan

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2017 15:00
To, czym zajmował się Jan Czerski, można znaleźć na każdej mapie, bo najwyższe góry Syberii Wschodniej w Jakucji to Góry Czerskiego. 
rozwiń zwiń