X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Alfabet Syberyjski: D jak Dybowski Benedykt

Wszystko zaczęło się na Uniwersytecie w Dorpacie (obecnie Tartu) w Estonii. 20-letni Benedykt Dybowski rozpoczynając studia po raz pierwszy wybiera się w podróż. Z gimnazjum w Mińsku wędruje do Dorpatu, a to ponad pół tysiąca kilometrów.
Benedykt Dybowski (zdjęcie z 1910 r.)
Benedykt Dybowski (zdjęcie z 1910 r.)Foto: Wikimedia Commos/domena publiczna
O Audycji

- Był prawdziwym naukowcem. Studiował na trzech uczelniach o wysokim poziomie naukowym. Napisał ponad 350 prac naukowych. Wyróżniał się ogromną wiedzą - przedstawia go Maria Pilich, współautorka książki "Wielcy polscy podróżnicy, którzy odkrywali świat".

Leonard da Vinci swoich czasów? Benedykt Dybowski studiował medycynę, paleontologię, botanikę, zgłębiał dzieło Darwina o teorii ewolucji. Odkrył też nowy gatunek skorupiaka. Jest etnografem, zoologiem, podróżnikiem, odkrywcą i lekarzem.

W 1864 roku zostaje zesłańcem. - Jego podróż na Syberię liczyła 8 tysięcy kilometrów, z czego połowę przebył pieszo. Wędrował 4 miesiące. Ostatecznie umieszczono go około 700 km od Irkucka. Osiedlił się we wsi nad Bajkałem i tu zaczęła się jego przygoda z jeziorem, które go fascynowało - mówi Maria Pilich.

Jako pierwszy dokonał pomiarów Bajkału, zbudował pierwszą stację meteorologiczną i prowadził obserwację jeziora zimą i latem.

- Kiedyś Syberia to było więzienie pod gołym niebem. Benedykt Dybowski i jego współpracownik Wiktor Godlewski zrobili wiele dla badań nad Bajkałem. Do ich czasów wszyscy myślelil, że przyroda Bajkału jest dośc uboga. Dybowski rozwiał te mity - mówi Natalia Dmitrieva Andrejewa, pracownik muzeum w Listwiance nad Bajkałem. 

Jakie były dalsze losy Benedykta Dybowskiego? Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Alfabet syberyjski

Przygotowali: Edyta Poźniak i Andrzej Sowa

Czyta: Henryk Szrubarz

Goście: Maria Pilich (współautorka książki "Wielcy polscy podróżnicy, którzy odkrywali świat"), Natalia Dmitrieva Andrejewa (pracownik muzeum w Listwiance nad Bajkałem), Michał Stępniewski (społecznik, badacz losów Polaków na Syberii)

Data emisji: 28.09.2017

Godzina emisji: 15.38

Materiał został wyemitowany w paśmie "Ekspres Jedynki".

kh/ag

Playlista