Alfabet Syberyjski: D jak Dybowski Benedykt

Wszystko zaczęło się na Uniwersytecie w Dorpacie (obecnie Tartu) w Estonii. 20-letni Benedykt Dybowski rozpoczynając studia po raz pierwszy wybiera się w podróż. Z gimnazjum w Mińsku wędruje do Dorpatu, a to ponad pół tysiąca kilometrów.
Benedykt Dybowski (zdjęcie z 1910 r.)
Benedykt Dybowski (zdjęcie z 1910 r.)Foto: Wikimedia Commos/domena publiczna
O Audycji

- Był prawdziwym naukowcem. Studiował na trzech uczelniach o wysokim poziomie naukowym. Napisał ponad 350 prac naukowych. Wyróżniał się ogromną wiedzą - przedstawia go Maria Pilich, współautorka książki "Wielcy polscy podróżnicy, którzy odkrywali świat".

Leonard da Vinci swoich czasów? Benedykt Dybowski studiował medycynę, paleontologię, botanikę, zgłębiał dzieło Darwina o teorii ewolucji. Odkrył też nowy gatunek skorupiaka. Jest etnografem, zoologiem, podróżnikiem, odkrywcą i lekarzem.

W 1864 roku zostaje zesłańcem. - Jego podróż na Syberię liczyła 8 tysięcy kilometrów, z czego połowę przebył pieszo. Wędrował 4 miesiące. Ostatecznie umieszczono go około 700 km od Irkucka. Osiedlił się we wsi nad Bajkałem i tu zaczęła się jego przygoda z jeziorem, które go fascynowało - mówi Maria Pilich.

Jako pierwszy dokonał pomiarów Bajkału, zbudował pierwszą stację meteorologiczną i prowadził obserwację jeziora zimą i latem.

- Kiedyś Syberia to było więzienie pod gołym niebem. Benedykt Dybowski i jego współpracownik Wiktor Godlewski zrobili wiele dla badań nad Bajkałem. Do ich czasów wszyscy myślelil, że przyroda Bajkału jest dośc uboga. Dybowski rozwiał te mity - mówi Natalia Dmitrieva Andrejewa, pracownik muzeum w Listwiance nad Bajkałem. 

Jakie były dalsze losy Benedykta Dybowskiego? Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Alfabet syberyjski

Przygotowali: Edyta Poźniak i Andrzej Sowa

Czyta: Henryk Szrubarz

Goście: Maria Pilich (współautorka książki "Wielcy polscy podróżnicy, którzy odkrywali świat"), Natalia Dmitrieva Andrejewa (pracownik muzeum w Listwiance nad Bajkałem), Michał Stępniewski (społecznik, badacz losów Polaków na Syberii)

Data emisji: 28.09.2017

Godzina emisji: 15.38

Materiał został wyemitowany w paśmie "Ekspres Jedynki".

kh/ag

Playlista