X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Alfabet Syberyjski: J jak Jakucja

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2017 15:50
Jakucja, a właściwie Republika Sacha, leży w połnocno-wschodniej części Rosji. Jest 10 razy większa od Polski, a geograficznie to jeden z najzimniejszych regionów na świecie. Leży w dorzeczu rzeki Leny, a żyje tam około pół miliona rdzennych mieszkańców.
Audio
Drewniane domy w starej części Jakucka - stolicy Jakucji
Drewniane domy w starej części Jakucka - stolicy JakucjiFoto: Vicky Ivanova/shutterstock

Niemal połowa terytorium Jakucji leży poza kołem polarnym. To wieczna zmarzlina, a zimą temperatura spada tam do minus 60 stopni.

Pierwsi Polacy przybyli do Jakucji w XVII wieku, w czasie wojen polsko-rosyjskich. A potem docierali tam głównie za karę. Jakucja miała być i była więzieniem. Dla niektórych stała się drugim domem, a polskie nazwiska są znane wśród Jakutów. Łańcuch gór wziął nazwę od nazwiska Jana Czerskiego. Jakuci pamiętają też nazwiska Czekanowski, Szymański, Zaborowski.

Jeden z ważniejszych badaczy Jakucji to Edward Piekarski, który pierwszy spisał słownik ludu Sacha. A monografię, do dziś uważaną za skarb narodowy, stworzył Wacław Sieroszewski, którego nazwisko nadal jest czczone.

Posłuchaj całej audycji o Jakucji i o Polakach w tym kraju.

"Wielki Powrót" to projekt realizowany przez Polskie Radio. Na antenie radiowej Jedynki opowiadamy o losach Polaków na Syberii.

***

Tytuł audycji: Alfabet syberyjski

Przygotowali: Edyta Poźniak i Andrzej Sowa

Czyta: Henryk Szrubarz

Data emisji: 9.11.2017

Godzina emisji: 15.48

Materiał został wyemitowany w paśmie "Ekspres Jedynki".

ag/kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Alfabet Syberyjski: J jak państwo Jaxa. Mała Polska na granicy z Chinami

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2017 15:30
Nicefor Jaxa-Czernichowski (ur. w Czerniachowie w woj. kijowskim, później gub. wołyńskiej żył w XVII w) - polski szlachcic, zesłaniec, przywódca praktycznie niepodległego państwa Jaxa nad Amurem w XVII w.
rozwiń zwiń