Alfabet syberyjski: G jak gułag

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2017 16:00
Od Morza Białego po Morze Czarne, od Murmańska po Workutę, od Moskwy po Magadan. W całym Związku Radzieckim były budowane obozy pracy przymusowej.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Gułag, czyli organ NKWD, który nadzorował sowieckie obozy powstał z inicjatywy Lenina w 1918 roku. Do śmierci Stalina zbudowano niemal pół tysiąca kompleksów obozowych i tysiące pojedynczych. Do 1953 roku przez gułag przewinęło się ok. 18 mln ludzi.

- Pierwsze obozy powstały na Wyspach Sołowieckich - powiedział w audycji "Alfabet syberyjski" historyk prof. Wojciech Roszkowski. - Wyspy Sołowieckie przeszły do historii, jako takie pierwsze określenie tego strasznego systemu pracy niewolniczej w okropnych warunkach przyrodniczych - dodał. 

Do obozów trafiali Rosjanie. W drugiej kolejności pod względem liczebności - Polacy. Przede wszystkim wywiezieni w 1940 roku i później w czterech falach deportacyjnych. Za co?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Alfabet syberyjski

Przygotowali: Edyta Poźniak i Andrzej Sowa

Czyta: Henryk Szrubarz

Gość: prof. Wojciech Roszkowski (historyk)

Data emisji: 19.10.2017

Godzina emisji: 15.39

kk

Czytaj także

Alfabet syberyjski: D jak daleko od Polski

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2017 15:42
Syberia była tym dla Rosji, co Australia dla Wielkiej Brytanii - miejscem, skąd uciec się nie da, a dalej zesłać już nie można. Do obu tych miejsc zsyłano więźniów kryminalnych i politycznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alfabet Syberyjski: D jak Dybowski Benedykt

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2017 15:39
Wszystko zaczęło się na Uniwersytecie w Dorpacie (obecnie Tartu) w Estonii. 20-letni Benedykt Dybowski rozpoczynając studia po raz pierwszy wybiera się w podróż. Z gimnazjum w Mińsku wędruje do Dorpatu, a to ponad pół tysiąca kilometrów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alfabet syberyjski: E jak eldorado dla przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2017 16:00
Syberia 400 lat temu była ziemią obiecaną dla myśliwych i handlarzy. W XVIII i XIX wieku stała się mekką dla odkrywców i badaczy. W eldorado zamienili ją kupcy, rzemieślnicy i przedsiębiorcy.
rozwiń zwiń