X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Alfabet syberyjski: W jak wielkie więzienie

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2018 16:43
Wielka Brytania miała Australię, Francja Nowa Kaledonię, Rosja Syberię. To tylko niektóre przykłady więzień bez krat.
Audio
  • Alfabet syberyjski: W jak wielkie więzienie (Jedynka)
Pożegnanie Europy  obraz olejny autorstwa Aleksandra Sochaczewskiego, namalowany w latach 1890-1894. Dzieło znajduje się w zbiorach Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej (oddział Muzeum Niepodległości) w Warszawie
Pożegnanie Europy – obraz olejny autorstwa Aleksandra Sochaczewskiego, namalowany w latach 1890-1894. Dzieło znajduje się w zbiorach Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej (oddział Muzeum Niepodległości) w WarszawieFoto: Wikipedia/domena publiczna

Mocarstwa kolonialne, które podbijały inne narody miały coraz więcej wrogów. Rosyjska ekspansja trwała długo, więc szybko rozrastała potrzeba stosowania kar. A Syberia to doskonałe więzienie dla człowieka niepokornego, bo nie potrzeba tam krat.

Przez ostatnich 400 lat Syberia była więzieniem także dla Polaków. Tysiące powstańców wysyłano na wschód, najdalej, jak się da. Marsz trwał dziewięć miesięcy. Dlatego można było stracić nadzieję, że wróci się do kraju.

Na Syberię wysyłano jeńców, pospolitych przestępców, dezerterów i ludzi politycznie niepewnych, bo była gwarancja, że w trudnych warunkach klimatycznych zamiast spiskować, będą myśleli, jak przeżyć.

***

Tytuł audycji: Alfabet syberyjski

Przygotowali: Edyta Poźniak i Andrzej Sowa

Czyta: Henryk Szrubarz

Goście: Wiesław Caban (historyk), o. Mirosław Zięba (karmelita bosy z Usola Syberyjskiego), Mateusz Damięcki (aktor), Michał Stępniewski (społecznik, pasjonat historii, opiekun Polaków na wschodzie), ks. Leszek Kryża (dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie EP),

Data emisji: 25.01.2018

Godzina emisji: 15.40

Materiał został wyemitowany w paśmie "Ekspres Jedynki".

ag/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Alfabet syberyjski: R jak repatriacja

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2017 16:20
W kilku deportacjach na Wschód wywieziono setki tysięcy Polaków. Do tej pory nie wszystkie rodziny i ich potomkowie powrócili.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alfabet Syberyjski: T jak Tunka

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2018 13:00
Po powstaniu styczniowym duchowni oskarżeni i skazani za wspieranie działań niepodległościowych trafili na Syberie w okolice Irkucka. Ok. 90 kilometrów na wschód od Bajkału u podnóża Gór Sajańskich w trudnodostępnym miejscu władze carskie umieściły polskich księży katolickich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alfabet syberyjski: U jak ucieczki

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2018 17:27
Jest rok 1940. Z sowieckiego obozu na Syberii ucieka siedmiu skazańców, pracujących przy wyrębie tajgi. Osadzeni w łagrze ok. 650 kilometrów od Koła Podbiegunowego wiedzą, że nie doczekają końca kary.
rozwiń zwiń