X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Młodzi ludzie wobec historii żołnierzy wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 08:49
Dlaczego młodzi ludzie interesują się losami żołnierzy powojennego podziemia antykomunistycznego?
Audio
  • Historia żołnierzy wyklętych inspiracją dla młodych (Polaków portret własny/Jedynka)
Żołnierze Wyklęci znaleźli należne sobie miejsce w pamięci Polaków
Żołnierze Wyklęci znaleźli należne sobie miejsce w pamięci PolakówFoto: Wikipedia

Wydawałoby się, że młodzież nie interesuje się historią, a zwłaszcza historią żołnierzy wyklętych. Nic bardziej mylnego, choć w czasach PRL żołnierze wyklęci byli przedstawiani jako bandyci.

- To nie było tak do końca, że ci ludzie nie mieli co ze sobą zrobić i szli do lasu. Oni często nie mieli innego wyboru. - mówił Kajetan Rajski, publicysta. Przypomina, że Armia Krajowa na początku nie była negatywnie nastawiona do armii radzieckiej. Była choćby współpraca z czerwonoarmistami podczas operacji Ostra brama, czyli zajęcia Wilna. Dopiero potem żołnierzy rozbrajano i wcielano do komunistycznego wojska albo zsyłano. Podobnie z oficerami, którzy byli mordowani, bądź zsyłani na Syberię.

Gość Jedynki opowiada o losach "wilcząt", czyli dzieci żołnierzy wyklętych, a także próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak popularyzowanie historii rotmistrza Witolda Pileckiego, Danuty Siedzikówny "Inki" czy Józefa Franczaka "Lalusia", który zginął w 1963 roku, poszerza naszą świadomość własnej historii.

***

Tytuł audycji: "Polaków portret własny" w paśmie "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Maciej Zdziarski

Gość: Kajetan Rajski (publicysta, redaktor naczelny kwartalnika "Wyklęci", autor książki "Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych" i jej kontynuacji)

Data emisji: 10.11.2017

Godzina emisji: 20.13

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Franciszek Niepokólczycki - żołnierz wyklęty

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2019 06:07
45 lat temu, 11 czerwca 1974 roku, zmarł Franciszek Niepokólczycki, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej i kampanii wrześniowej, żołnierz Armii Krajowej. Sąd PRL skazał go na karę śmierci, zamienioną na dożywotnie więzienie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszystko jest Historią: Wspomnienie o Zbigniewie Lazarowiczu

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2017 14:41
Bohaterem audycji Wszystko jest Historią był Zbigniew Lazarowicz. W Polskim Radiu 24 o zmarłym niedawno działaczu podziemia antyhitlerowskiego i antykomunistycznego mówił Artur Adamski, historyk, pisarz i publicysta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bard Paweł Orkisz - poezja śpiewana i kraina łagodności

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2017 23:00
Paweł Orkisz - (ur. 1955, pochodzi z Andrychowa w Małopolsce) jest autorem nastrojowych ballad i popularnych piosenek turystycznych (m.in. żeglarskiego hitu "Przechyły").
rozwiń zwiń