Młodzi ludzie wobec historii żołnierzy wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 08:49
Dlaczego młodzi ludzie interesują się losami żołnierzy powojennego podziemia antykomunistycznego?
Audio
  • Historia żołnierzy wyklętych inspiracją dla młodych (Polaków portret własny/Jedynka)
Żołnierze Wyklęci znaleźli należne sobie miejsce w pamięci Polaków
Żołnierze Wyklęci znaleźli należne sobie miejsce w pamięci PolakówFoto: Wikipedia

Wydawałoby się, że młodzież nie interesuje się historią, a zwłaszcza historią żołnierzy wyklętych. Nic bardziej mylnego, choć w czasach PRL żołnierze wyklęci byli przedstawiani jako bandyci.

- To nie było tak do końca, że ci ludzie nie mieli co ze sobą zrobić i szli do lasu. Oni często nie mieli innego wyboru. - mówił Kajetan Rajski, publicysta. Przypomina, że Armia Krajowa na początku nie była negatywnie nastawiona do armii radzieckiej. Była choćby współpraca z czerwonoarmistami podczas operacji Ostra brama, czyli zajęcia Wilna. Dopiero potem żołnierzy rozbrajano i wcielano do komunistycznego wojska albo zsyłano. Podobnie z oficerami, którzy byli mordowani, bądź zsyłani na Syberię.

Gość Jedynki opowiada o losach "wilcząt", czyli dzieci żołnierzy wyklętych, a także próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak popularyzowanie historii rotmistrza Witolda Pileckiego, Danuty Siedzikówny "Inki" czy Józefa Franczaka "Lalusia", który zginął w 1963 roku, poszerza naszą świadomość własnej historii.

***

Tytuł audycji: "Polaków portret własny" w paśmie "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Maciej Zdziarski

Gość: Kajetan Rajski (publicysta, redaktor naczelny kwartalnika "Wyklęci", autor książki "Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych" i jej kontynuacji)

Data emisji: 10.11.2017

Godzina emisji: 20.13

ag

Czytaj także

Franciszek Niepokólczycki - żołnierz wyklęty

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 06:00
46 lat temu, 11 czerwca 1974 roku, zmarł Franciszek Niepokólczycki, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej i kampanii wrześniowej, żołnierz Armii Krajowej. Sąd PRL skazał go na karę śmierci, zamienioną na dożywotnie więzienie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszystko jest Historią: Wspomnienie o Zbigniewie Lazarowiczu

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2017 14:41
Bohaterem audycji Wszystko jest Historią był Zbigniew Lazarowicz. W Polskim Radiu 24 o zmarłym niedawno działaczu podziemia antyhitlerowskiego i antykomunistycznego mówił Artur Adamski, historyk, pisarz i publicysta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bard Paweł Orkisz - poezja śpiewana i kraina łagodności

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2017 23:00
Paweł Orkisz - (ur. 1955, pochodzi z Andrychowa w Małopolsce) jest autorem nastrojowych ballad i popularnych piosenek turystycznych (m.in. żeglarskiego hitu "Przechyły").
rozwiń zwiń