Krzysztof Ziemiec i jego książka "Wysiedleni. Akcja "Wisła" 1947"

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2017 22:00
Opowiada ona o okresie powojennym, o historii ludności ukraińskiej i łemkowskiej, ale też polskiej, należącej do kościoła prawosławnego, która musiała opuszczać swojej rodzinne ziemie.
Audio
  • Krzysztof Ziemiec o Akcji "Wisła" 1947 (Polaków portret własny/Jedynka)
Krzysztof Ziemiec
Krzysztof ZiemiecFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Akcja wysiedlania ludności ukraińskiej z południowo-wschodniej Polski rozpoczęła o świcie 28 kwietnia 1947 r. i trwała około trzech miesięcy. Działania prowadzone były często w sposób brutalny i bezwzględny. W ciągu kilku miesięcy na Ziemie Zachodnie i Północne przymusowo przesiedlono ponad 140 tys. Ukraińców. Tereny objęte akcją sięgały daleko na północ, aż po Kodeń, czyli Podlasie.

ziemiec okładka.jpg

Operacja wywózki przebiegała zazwyczaj w sposób dość brutalny i bezwzględny. Ludność zmuszana była do opuszczania swoich domów w ciągu 2-3 godz. Wysiedlone wsie rabowano, a często później też palono albo zasiedlano przez nowych osadników. Tak aby nikt już nie mógł tam wrócić.

Bezpośrednim pretekstem dla rozpoczęcia deportacji stało się zastrzelenie 28 marca 1947 w okolicy Baligrodu wiceministra obrony narodowej gen. Karola Świerczewskiego. Wobec zamieszkujących południe Polski Ukraińców zastosowano zbiorową odpowiedzialność.

Krzysztof Ziemiec opowiada, co go skłoniło do napisania tej książki, zwłaszcza, że nie ma powiązań rodzinnych z wysiedloną ludnością. Jak zbierał materiały i jak docierał do ostatnich świadków wydarzeń nie tylko na terenie południowo-wschodniej Polski, ale także na Warmii, Mazurach, Pomorzu, gdzie już zostali.

Krzysztof Ziemiec w latach 80 jako młody chłopak wielokrotnie wyprawiał się z plecakiem w Bieszczady. To wówczas od miejscowych i innych podobnych górskich łazików dowiedział się o mieszkających tam przed laty Ukraińcach, Łemkach i Bojkach i tym co działo się w tej okolicy tuż po wojnie.

Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Polaków portret własny" w paśmie "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Maciej Zdziarski

Gość: Krzysztof Ziemiec (dziennikarz TVP1, autor licznych wywiadów, publikacji prasowych i pozycji książkowych)

Data emisji: 1.12.2017

Godzina emisji: 20.12

ag

Czytaj także

Płonie łemkowska watra

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2013 16:46
W Zdyni niedaleko Gorlic płonie symboliczna watra, czyli ognisko. To znak, że trwa 31. Łemkowska Watra, czyli największe w Polsce święto kultury łemkowskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Akcja "Wisła" – wysiedleni z Bieszczad

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 06:03
Dwa lata po II wojnie światowej władze komunistyczne rozpoczęły akcję wysiedlenia ludności ukraińskiej, łemkowskiej i bojkowskiej z Bieszczad. Akcja "Wisła" rozpoczęły się 28 kwietnia 1947 roku o godzinie 4. nad ranem i trwała do 8 sierpnia 1947 roku. Z terenu Bieszczad wysiedlono 140 tys. osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wołyń, akcja "Wisła" - długie cienie w historii polsko-ukraińskiej

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2017 19:17
- Akcja "Wisła" nie była na pewno czystką etniczną, bo w tamtym okresie, poza drobnymi incydentami, nie przeprowadzano rozstrzelań - mówi dr Andrzej Zapałowski, politolog.
rozwiń zwiń