X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Krzysztof Ziemiec i jego książka "Wysiedleni. Akcja "Wisła" 1947"

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2017 22:00
Opowiada ona o okresie powojennym, o historii ludności ukraińskiej i łemkowskiej, ale też polskiej, należącej do kościoła prawosławnego, która musiała opuszczać swojej rodzinne ziemie.
Audio
  • Krzysztof Ziemiec o Akcji "Wisła" 1947 (Polaków portret własny/Jedynka)
Krzysztof Ziemiec
Krzysztof ZiemiecFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Akcja wysiedlania ludności ukraińskiej z południowo-wschodniej Polski rozpoczęła o świcie 28 kwietnia 1947 r. i trwała około trzech miesięcy. Działania prowadzone były często w sposób brutalny i bezwzględny. W ciągu kilku miesięcy na Ziemie Zachodnie i Północne przymusowo przesiedlono ponad 140 tys. Ukraińców. Tereny objęte akcją sięgały daleko na północ, aż po Kodeń, czyli Podlasie.

ziemiec okładka.jpg

Operacja wywózki przebiegała zazwyczaj w sposób dość brutalny i bezwzględny. Ludność zmuszana była do opuszczania swoich domów w ciągu 2-3 godz. Wysiedlone wsie rabowano, a często później też palono albo zasiedlano przez nowych osadników. Tak aby nikt już nie mógł tam wrócić.

Bezpośrednim pretekstem dla rozpoczęcia deportacji stało się zastrzelenie 28 marca 1947 w okolicy Baligrodu wiceministra obrony narodowej gen. Karola Świerczewskiego. Wobec zamieszkujących południe Polski Ukraińców zastosowano zbiorową odpowiedzialność.

Krzysztof Ziemiec opowiada, co go skłoniło do napisania tej książki, zwłaszcza, że nie ma powiązań rodzinnych z wysiedloną ludnością. Jak zbierał materiały i jak docierał do ostatnich świadków wydarzeń nie tylko na terenie południowo-wschodniej Polski, ale także na Warmii, Mazurach, Pomorzu, gdzie już zostali.

Krzysztof Ziemiec w latach 80 jako młody chłopak wielokrotnie wyprawiał się z plecakiem w Bieszczady. To wówczas od miejscowych i innych podobnych górskich łazików dowiedział się o mieszkających tam przed laty Ukraińcach, Łemkach i Bojkach i tym co działo się w tej okolicy tuż po wojnie.

Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Polaków portret własny" w paśmie "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Maciej Zdziarski

Gość: Krzysztof Ziemiec (dziennikarz TVP1, autor licznych wywiadów, publikacji prasowych i pozycji książkowych)

Data emisji: 1.12.2017

Godzina emisji: 20.12

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Płonie łemkowska watra

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2013 16:46
W Zdyni niedaleko Gorlic płonie symboliczna watra, czyli ognisko. To znak, że trwa 31. Łemkowska Watra, czyli największe w Polsce święto kultury łemkowskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Akcja "Wisła" – wysiedleni z Bieszczad

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2019 06:03
Dwa lata po II wojnie światowej władze komunistyczne rozpoczęły akcję wysiedlenia ludności ukraińskiej, łemkowskiej i bojkowskiej z Bieszczad. Akcja "Wisła" rozpoczęły się 28 kwietnia 1947 roku o godzinie 4. nad ranem i trwała do 8 sierpnia 1947 roku. Z terenu Bieszczad wysiedlono 140 tys. osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wołyń, akcja "Wisła" - długie cienie w historii polsko-ukraińskiej

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2017 19:17
- Akcja "Wisła" nie była na pewno czystką etniczną, bo w tamtym okresie, poza drobnymi incydentami, nie przeprowadzano rozstrzelań - mówi dr Andrzej Zapałowski, politolog.
rozwiń zwiń