Dr Jerzy Bukowski: jako piłsudczyk jestem apartyjny

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2018 17:00
- Jedni mogą sarkać na PiS, drudzy na PO, a dla mnie to są po prostu druhowie z harcerstwa i nigdy na tym polu mnie nie zawiedli - tak o Andrzeju Dudzie i Bronisławie Komorowskim mówił gość audycji "Polaków portret własny", dr Jerzy Bukowski.
Audio
  • Dr Jerzy Bukowski o polskiej polityce i patriotyzmie (Polaków portret własny/Jedynka)
- Dla Piłsudskiego partią była Polska - mówi gość audycji, dr Jerzy Bukowski
- Dla Piłsudskiego partią była Polska - mówi gość audycji, dr Jerzy BukowskiFoto: Pixabay/Domena publiczna

Bukowski jest filozofem, publicystą, rzecznikiem Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie oraz przewodniczącym Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego. Sam siebie określa jako piłsudczyka i harcerza.

- Byłem instruktorem harcerskim, komendantem szczepu Żurawie, dyżurnego szczepu patriotycznego w Krakowie. Pamiętam, że to ja ustawiałem na warcie przy trumnie marszałka Józefa Piłsudskiego młodziutkiego harcerza Andrzeja Dudę, obecnie prezydenta RP. Pan prezydent Bronisław Komorowski to też mój kolega z harcerstwa - wspomina.

I dodaje, że nie ma problemu z tym, by pozytywnie mówić o przedstawicielach różnych partii, bo "jako piłsudczyk jest całkowicie apartyjny". - Dla Piłsudskiego partią była Polska, on "wysiadł z czerwonego tramwaju na przystanku Niepodległość", to znaczy wystąpił z Polskiej Partii Socjalistycznej. I kiedy PPS-iacy namawiali go, żeby w 1918 tworzył rząd w oparciu o lewicę, to powiedział: "nie, ja jestem teraz własnością całej Polski i będziemy zwracać się do siebie już nie towarzyszu, ale proszę pana" - mówi dr Bukowski.

W audycji wyjaśnia też, dlaczego w jego rodzinnym domu Piłsudski nazywany był dziadkiem i opowiada o temperaturze sporów politycznych w 20-leciu międzywojennym. Czy było goręcej niż dziś? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: "Polaków portret własny" w paśmie "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Maciej Zdziarski

Gość: dr Jerzy Bukowski (filozof, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego)

Data emisji: 5.01.2018

Godzina emisji: 20.14

mg/mz

Czytaj także

Prof. Bernacki: Kraków jest zdrojem, z którego wszyscy czerpiemy

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2016 13:00
- Zawsze wtedy, gdy mieliśmy do czynienia z rozkwitem Uniwersytetu - Akademii, mieliśmy też do czynienia z rozkwitem Rzeczypospolitej. Te dwa nurty rozwoju intelektualnego i rozwoju politycznego, instytucjonalnego, gospodarczego są ze sobą nierozerwalnie związane – podkreśla profesor Włodzimierz Bernacki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czego Kraków zazdrości Warszawie i na odwrót?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2016 00:40
- Bycie z Krakowa dodaje w warszawskich oczach snobizmu, dodatkowej urody i cyganerii. Jest to rodzaj zazdrości pomieszanej z pewnego rodzaju nostalgią - opowiada w radiowej Jedynce poeta Krzysztof Koehler.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pogodzić ogień z wodą, czyli... Kraków z Warszawą

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2016 14:55
- Nie wiem, czy jestem krakusem, czy warszawiakiem. Urodziłem się we Wrocławiu, jestem księdzem warszawskim, a pracuję w Krakowie - mówi ks. prof. Franciszek Longchamps de Berier.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miejskie klimaty II Rzeczypospolitej

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 11:40
- Nawet w Polsce centralnej, nie mówię o Polsce "B" czyli o Kresach, tak naprawdę poza Warszawą niewiele się działo. Prawie cała cyganeria artystyczna, elity kulturalne Krakowa, które nadawały ton temu miastu przeprowadziły się do Warszawy - mówi Sławomir Koper.
rozwiń zwiń