X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dr Jerzy Bukowski: jako piłsudczyk jestem apartyjny

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2018 17:00
- Jedni mogą sarkać na PiS, drudzy na PO, a dla mnie to są po prostu druhowie z harcerstwa i nigdy na tym polu mnie nie zawiedli - tak o Andrzeju Dudzie i Bronisławie Komorowskim mówił gość audycji "Polaków portret własny", dr Jerzy Bukowski.
Audio
  • Dr Jerzy Bukowski o polskiej polityce i patriotyzmie (Polaków portret własny/Jedynka)
- Dla Piłsudskiego partią była Polska - mówi gość audycji, dr Jerzy Bukowski
- Dla Piłsudskiego partią była Polska - mówi gość audycji, dr Jerzy BukowskiFoto: Pixabay/Domena publiczna

Bukowski jest filozofem, publicystą, rzecznikiem Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie oraz przewodniczącym Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego. Sam siebie określa jako piłsudczyka i harcerza.

- Byłem instruktorem harcerskim, komendantem szczepu Żurawie, dyżurnego szczepu patriotycznego w Krakowie. Pamiętam, że to ja ustawiałem na warcie przy trumnie marszałka Józefa Piłsudskiego młodziutkiego harcerza Andrzeja Dudę, obecnie prezydenta RP. Pan prezydent Bronisław Komorowski to też mój kolega z harcerstwa - wspomina.

I dodaje, że nie ma problemu z tym, by pozytywnie mówić o przedstawicielach różnych partii, bo "jako piłsudczyk jest całkowicie apartyjny". - Dla Piłsudskiego partią była Polska, on "wysiadł z czerwonego tramwaju na przystanku Niepodległość", to znaczy wystąpił z Polskiej Partii Socjalistycznej. I kiedy PPS-iacy namawiali go, żeby w 1918 tworzył rząd w oparciu o lewicę, to powiedział: "nie, ja jestem teraz własnością całej Polski i będziemy zwracać się do siebie już nie towarzyszu, ale proszę pana" - mówi dr Bukowski.

W audycji wyjaśnia też, dlaczego w jego rodzinnym domu Piłsudski nazywany był dziadkiem i opowiada o temperaturze sporów politycznych w 20-leciu międzywojennym. Czy było goręcej niż dziś? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: "Polaków portret własny" w paśmie "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Maciej Zdziarski

Gość: dr Jerzy Bukowski (filozof, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego)

Data emisji: 5.01.2018

Godzina emisji: 20.14

mg/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Bernacki: Kraków jest zdrojem, z którego wszyscy czerpiemy

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2016 13:00
- Zawsze wtedy, gdy mieliśmy do czynienia z rozkwitem Uniwersytetu - Akademii, mieliśmy też do czynienia z rozkwitem Rzeczypospolitej. Te dwa nurty rozwoju intelektualnego i rozwoju politycznego, instytucjonalnego, gospodarczego są ze sobą nierozerwalnie związane – podkreśla profesor Włodzimierz Bernacki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czego Kraków zazdrości Warszawie i na odwrót?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2016 00:40
- Bycie z Krakowa dodaje w warszawskich oczach snobizmu, dodatkowej urody i cyganerii. Jest to rodzaj zazdrości pomieszanej z pewnego rodzaju nostalgią - opowiada w radiowej Jedynce poeta Krzysztof Koehler.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pogodzić ogień z wodą, czyli... Kraków z Warszawą

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2016 14:55
- Nie wiem, czy jestem krakusem, czy warszawiakiem. Urodziłem się we Wrocławiu, jestem księdzem warszawskim, a pracuję w Krakowie - mówi ks. prof. Franciszek Longchamps de Berier.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miejskie klimaty II Rzeczypospolitej

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2016 11:40
- Nawet w Polsce centralnej, nie mówię o Polsce "B" czyli o Kresach, tak naprawdę poza Warszawą niewiele się działo. Prawie cała cyganeria artystyczna, elity kulturalne Krakowa, które nadawały ton temu miastu przeprowadziły się do Warszawy - mówi Sławomir Koper.
rozwiń zwiń