"Dyskusja o polskiej kinematografii jest nam potrzebna"

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2017 14:01
Ministerstwo kultury ogłosiło konkurs na nowego dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Poprzednia dyrektor Magdalena Sroka została odwołana przed upływem kadencji. Decyzja ministra stała się punktem wyjścia do szerokiej dyskusji na temat PISF i polskiej kinematografii w ogóle.
Audio
  • "Dyskusja o polskiej kinematografii jest nam potrzebna" (Bez pośpiechu/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: lapandr/Shutterstock.com

Jak podkreślił gość audycji "Bez pośpiechu" reżyser Rafał Wieczyński, nie można nie dostrzegać tego, że w ostatnich latach wydarzyło się dużo dobrego, ale dyskusja o polskiej kinematografii wciąż jest potrzebna. - Chodzi o to, żeby otworzyć się na inne punkty widzenia - stwierdził.

Gość radiowej Jedynki zwrócił uwagę, że "jest pewna tendencja na świecie, tak się to przynajmniej czyta, choćby patrząc na to, jakie filmy wygrywają festiwale, że ten nurt liberalny, lewicowy dominuje w kinematografii".

- U nas znany jest casus jednego z producentów, który kilka lat temu złożył projekt filmu dokumentalnego na temat Dywizjonu 303. W opinii do odpowiedzi negatywnej napisano, że niepotrzebny nam jeszcze jeden polski mit - wskazał.

- Chodzi o to, by takie rzeczy się nie zdarzały. Żeby były możliwie obiektywne kryteria albo ponoszenie odpowiedzialności za decyzje związane z publicznymi środkami. Żeby szeroki wachlarz światopoglądu mógł być reprezentowany - zaznaczył Wieczyński.

Zapraszamy do wysłuchania swojej audycji.

***

Tytuł audycji: Bez pośpiechu w cyklu Twarzą w twarz

Prowadzi: Jan Pospieszalski

Gość: Rafał Wieczyński (reżyser, scenarzysta i producent; twórca filmu "Popiełuszko. Wolność jest w nas")

Daty emisji: 8.11.2017

Godzina emisji: 20.11

kk/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co dalej z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2017 11:00
W ostatnich dniach uwaga wielu osób była skierowana na Polski Instytut Sztuki Filmowej i jego, byłą już, dyrektor Magdalenę Srokę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie ma rewolucji w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej"

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2017 10:00
- Gdy pojawiła się sprawa zmiany dyrektora PISF, wszystkie środowiska filmowe prosiły mnie, żebym nie zmieniał żadnych ustaw ani przepisów - mówił w Dwójce Paweł Lewandowski, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.
rozwiń zwiń