Jacek Kowalski obala mity dotyczące sarmacji

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2017 10:53
- To jest słabość naszej kultury. Mimo iż badacze wiedzą doskonale, jak ta kultura wyglądała, to do nas nie wszystko dociera, bo nie zajmujemy się wystarczająco dobrze promocją ciekawych elementów naszej kultury sprzed czasów rozbiorów - stwierdził w radiowej Jedynce Jacek Kowalski.
Audio
  • Jacek Kowalski obala mity dotyczące sarmacji (Polaków portret własny/Jedynka)
Jacek Kowalski
Jacek Kowalski Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Jacek Kowalski jest tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej im. Józefa Mackiewicza. Został doceniony za książkę "Sarmacja. Obalanie mitów. Podręcznik bojowy". Wyróżnienie przyznawane jest autorom pozycji w szczególny sposób popularyzującym rodzimą kulturę, historię i tradycję. 


cc 

- Nasi przodkowie uważali się za sarmatów. Nie chodziło tu o jakąś inną nację, po prostu Słowian uważano za sarmatów. To nie był polski pomysł, tylko starożytnych geografów a później historyków średniowiecznych. Stąd szlachetna nazwa Polaków: sarmaci - powiedział w audycji "Bez pośpiechu" Jacek Kowalski.

Przyjmuje się, że sarmacja to też pewien okres w naszych dziejach. Uznano, że zaczyna się w XVI wieku. - To początek kultury dawnej Polski, staropolszczyzny. Wtedy tworzy się nasz polski idiom: obyczaj polityczny, strój, poezja polska - wyjaśnił rozmówca Jana Pospieszalskiego. - To jest to, co trwa w nas do dziś - dodał.

- Nie określono wydarzenia, które ten okres zamyka. Przyjmuje się, że to mogą być rozbiory, panowanie Stanisława Augusta, a może powstanie listopadowe - wskazał. - To jest wielki kawał historii - zwrócił uwagę.

- Wielu badaczy mówi, że termin "sarmatyzm" to jest worek, do którego można wrzucić wszystko, co ktokolwiek chciałby wrzucić. Właściwie wrzuca się wszystko to, co jest niedobre. Bo termin ten sugeruje, że to musi być niedobre - podkreślił gość Jedynki.

Dlaczego ten okres ma tak złą opinię? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Bez pośpiechu w cyklu Twarzą w twarz

Prowadzi: Jan Pospieszalski

Gość: Jacek Kowalski (poeta i pieśniarz, historyk sztuki oraz tłumacz literatury starofrancuskiej na język polski)

Daty emisji: 15.11.2017

Godzina emisji: 20.11

kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Tam, gdzie nie ma przeżycia, nie ma sztuki"

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2017 09:00
- To, co jest elementem sztuki musi być dla człowieka ważne. Inaczej nie jest przeżyciem, a tam, gdzie nie ma przeżycia, nie ma sztuki - mówi gość audycji "Bez pośpiechu" malarz Józef Krzysztof Oraczewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska światowym centrum muzyki etnicznej?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2017 13:58
- To wspaniała sprawa, że WOMEX (World Music Expo) w tym roku dzieje sie w Katowicach, bo oznacza to możliwość opowiedzenia historii o sercu muzycznym Polski i Europy - mówi w audycji "Bez pośpiechu" muzyk Janusz Prusinowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dyskusja o polskiej kinematografii jest nam potrzebna"

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2017 14:01
Ministerstwo kultury ogłosiło konkurs na nowego dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Poprzednia dyrektor Magdalena Sroka została odwołana przed upływem kadencji. Decyzja ministra stała się punktem wyjścia do szerokiej dyskusji na temat PISF i polskiej kinematografii w ogóle.
rozwiń zwiń