Wejdź na pokład Titanica. Słynna wystawa już w Polsce

Jest ich wiele. Jedne są zabawne, inne poruszające, a niektóre łączą te dwie cechy razem. Ze względu na zbliżające się Walentynki w "Kulturze przy kawie" rozmawialiśmy o filmach o miłości. Jednym z takich filmów jest na pewno "Titanic" z 1997 roku, oparty na historycznym wydarzeniu – zatonięciu statku o tej samej nazwie w 1912 roku. 
Fragment plakatu reklamującego wystawę Titanic-prawdziwa historia
Fragment plakatu reklamującego wystawę "Titanic-prawdziwa historia"Foto: Mat. promocyjne
O Audycji

Obraz zdobył 11 Oscarów, w tym za najlepszy film.

Tymczasem do Krakowa zawitała jedna z najsławniejszych podróżujących wystaw na świecie "Titanic-prawdziwa historia". W budynku Hotelu Forum można przenieść się na pokład legendarnego parowca i poczuć atmosferę, jaka towarzyszyła pasażerom.

- Zrekonstruowane w skali 1:1 zostały niektóre pomieszczenia. Możemy do nich wejść i poczuć ducha tamtych czasów - mówi w "Kulturze przy kawie" Krzysztof Mędrala, kolekcjoner pamiątek i ambasador wystawy "Titanic-prawdziwa historia".

Do odtworzenia wnętrz statku wykorzystano ponad 200 oryginalnych przedmiotów ocalałych z katastrofy Titanica. - To są rzeczy osobiste, damskie torebki, pierścionki, naszyjniki. Piękne i cieszące oko przedmioty, ale bardzo nie chciałbym żeby osoby, które przychodzą na wystawę traktowały je tylko i wyłącznie, jako ciekawostkę, bo są to rzeczy, które nadal mają w sobie ducha dawnych właścicieli. Które kiedyś ich cieszyły, które były dla nich bliskie - podkreśla rozmówca Martyny Podolskiej.

Kim byli pasażerowie "Titanica"? Co jedzono na statku i jakiej muzyki słuchano? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z Krzysztofem Mędralą. 


W "Kulturze przy kawie" przypomnieliśmy także wywiad Martyny Podolskiej ze Stingiem i Shaggy'm, z którym wiąże się ciekawa i pouczająca historia. Jaka? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.Zapraszamy do wysłuchania całej audycji pełnej znanych filmowych piosenek o miłości. 

***

Tytuł audycji: Kultura przy kawie

Prowadzi: Martyna Podolska

Gość: Krzysztof Mędrala (ambasador wystawy Titanic w Krakowie, kolekcjoner pamiątek)

Data emisji: 10.02.2018

Godzina emisji: 5.05

kh

Playlista
  • Righteous Brothers - Unchained Melody
  • ROY ORBISON - Oh, Pretty Woman
  • EDYTA GÓRNIAK - To nie tak jak myślisz
  • Dion Celine - My Heart will go on
  • BILL WITHERS - Ain't No Sunshine
  • Piaseczny Andrzej, - Śniadanie do łóżka