X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jacek Dehnel: dlaczego warto czytać poezję?

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2018 17:49
Rozpoczęła się akcja "Wiersze w mieście". Do końca kwietnia w całej Warszawie będzie prezentowanych sto tysięcy wierszy w ponad 200 miejscach. Akcja ma na celu dotarcie do osób, które na co dzień nie czytają poezji.
Audio
  • Jacek Dehnel wyjaśnia jak czytać i tłumaczyć poezję (Kultura przy kawie/Jedynka)
Jacek Dehnel
Jacek DehnelFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

- Akcja nie jest nowa, bo zaczynało się od "Wierszy w metrze" - przypomina poeta Jacek Dehnel. A pomysł ma 30 lat i pierwszy raz wiersze czytano w metrze w Londynie.

Poeta krytykuje sposób nauczania w szkołach, który wręcz zniechęca do czytania wierszy. - W edukacji mówi się, że poeta miał coś na myśli i teraz trzeba zgadnąć co, że to taki rebus, w którym poeta umieścił jakieś ścisłe zdarzenie, to zdarzenie jest zakamuflowane przez metafory i porównania - mówi. Jeśli nie mamy kluczy to ten wiersz na nas nie zadziała. - Co jest oczywiście bzdurą - podkreśla Jacek Dehnel.

Posłuchaj całej audycji, żeby dowiedzieć się, jak według gościa Jedynki należy czytać wiersze,  jakie są trudności przy tłumaczeniu tekstów poetyckich i kto przyjedzie na tegoroczny festiwal Apostrof.

***

Tytuł audycji: Kultura przy kawie

Prowadzi: Martyna Podolska

Gość: Jacek Dehnel (poeta, pisarz, tłumacz, kurator festiwalu Apostrof)

Data emisji: 7.04.2018

Godzina emisji: 5.06

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jacek Dehnel: szukałem literówek w "W pustyni i w puszczy"

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2014 16:11
Pisarz przyznał w radiowej Jedynce, że gdy miał 5 lat trafił do szpitala i w trakcie rekonwalescencji szukał błędów w "W pustyni i w puszczy". Zaznaczał te literówki wkładając między kartki chusteczki higieniczne pachnące lizolem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wspominamy Krystynę Nepomucką, autorkę "Małżeństwa niedoskonałego"

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2015 05:25
Była kwintesencją wyobrażeń o angielskiej arystokratce. Świetnie jeździła na nartach, znakomicie prowadziła wóz i pięknie pisała. Niedawno zmarła związana z Polskim Radiem Krystyna Nepomucka.
rozwiń zwiń