"Wania, Sonia, Masza i Spike" na deskach Teatru Polonia

Wania i jego adoptowana siostra Sonia, rodzeństwo w średnim wieku, dzielą dom po rodzicach w Bucks County w Pensylwanii. W idyllicznej scenerii domu na wzgórzu na tarasie z pięknym widokiem na staw popijają poranną kawę. Mają imiona bohaterów Czechowa nadane przez rodziców – entuzjastów teatru. Wania i Sonia nigdy nie musieli dorosnąć. Opiekowali się teraz już zmarłymi rodzicami, nie mają pracy. 
Aktorzy: Maciej Kowalewski, Dorota Landowska, Ewa Błaszczyk, Wojciech Zieliński, Jowita Budnik, Marianna Janczarska podczas próby dla mediów spektaklu Wania, Sonia, Sasza, Masza i Spike w reżyserii Macieja Kowalewskiego w Teatrze Polonia w Warszawie
Aktorzy: Maciej Kowalewski, Dorota Landowska, Ewa Błaszczyk, Wojciech Zieliński, Jowita Budnik, Marianna Janczarska podczas próby dla mediów spektaklu „Wania, Sonia, Sasza, Masza i Spike” w reżyserii Macieja Kowalewskiego w Teatrze Polonia w WarszawieFoto: PAP/Rafał Guz
O Audycji

Pieniądze zapewnia im ich siostra Masza, słynna aktorka seriali klasy premium („Lady killer” to jej najsłynniejsza rola), która jest właścicielem domu i płaci rachunki. Wania (który jest gejem) i Sonia (która zawsze przypomina wszystkim, że została adoptowana) spędzają dni, rozpamiętując wszystkie stracone szanse, zastanawiając się, czy gaj dziewięciu wiśni na ich posiadłości to już wiśniowy sad i opłakują swój raczej czeski los w życiu. Jedynym innym mieszkańcem domu jest sprzątaczka Kasandra, która podobnie jak jej imienniczka, ma skłonność do wypowiadania strasznych i absurdalnych proroctw, w które nikt nie wierzy, a które czasami się sprawdzają. Ta "sielanka" zostaje przerwana niespodziewaną wizytą Maszy, niosącą ze sobą falę dramatu, niekończącą się litanię sukcesów i niepewności oraz znacznie młodszego, wspaniałego acz raczej pustego kochanka o imieniu Spike.

- To spektakl, w którym miłośnicy Czechowa, a na pewno jego znawcy, znajdą wiele odniesień. Są wręcz słowa czy zdania wyjęte żywcem z jego dramatów - mówi Jowita Budnik grająca rolę Kasandry. - Natomiast z kolei moja postać jest jak wyjęta z greckiej tragedii. Zabaw odniesieniami literackimi będzie dużo - dodaje aktorka i zdradza więcej sekretów dotyczących granej przez nią postaci oraz swoich planów zawodowych. Więcej w nagraniu.

W audycji także rozmowa z Iwoną Bielską i Mikołajem Grabowskim, którzy opowiadają o spektaklu "Marleni" w Teatrze Starym w Lublinie oraz Tomaszem Włosokiem, który zaprosił na film "Diablo. Wyścig o wszystko". Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Kultura przy kawie

Prowadzi: Martyna Podolska

Goście: Jowita Budnik (aktorka), Iwona Bielska (aktorka), Mikołaj Grabowski (aktor), Tomasz Włosok (aktor)

Data emisji: 19.01.2019

Godzina: 5.04

kh

Playlista