X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Obraz współczesnej Gruzji okiem Polaka

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 11:06
Polacy coraz częściej wybierają ten kraj nie tylko jako atrakcję turystyczną, ale też jako miejsce do zamieszkania. W swojej książce pt: "Gruzja dla niezdecydowanych" Artur Zygmuntowicz mówi o Gruzji, jako państwie gościnnym, radosnym i kolorowym, do którego warto wrócić. 
Audio
  • Współczesna Gruzja okiem Polaka (Kultura przy kawie/Jedynka)
Gruzja, zdj. ilustracyjne
Gruzja, zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock

Gruzja jest coraz bardziej popularna, tańsza, a przede wszystkim lubiana. W audycji "Kultura przy kawie" autor książki zaznacza, iż Polacy doskonale odnajdują się w tym kraju. - Polakom żyje się tam dobrze, ponieważ Gruzja oferuje to czego my nie mamy, tzn. większą swobodę działalności gospodarczej. Prowadzą m.in. biura podróży, wypożyczalnie samochodów, pensjonaty. Działają również w organizacjach charytatywnych np. stwarzają warunki opieki dla ofiar przemocy domowej bądź zajmują się ratownictwem górskim, które tam na dobrą sprawę nie istnieje w takiej formie jak u nas. Poznałem ludzi otwartych, pomysłowych, chętnych do działania - dodaje autor. 

Gościnność, która cechuje Gruzinów jest imponująca. Wywodzi się to z kultury, która przez setki lat traktowała podróżowanie człowieka jako mękę. - Z pokolenia na pokolenie jest przekazywane, że człowieka, który podróżuje należy ugościć, dać schronienie, bo Gruzin też może być w takiej sytuacji i wtedy ktoś go ugości tak samo - powiedział Artur Zygmuntowicz. 

Jednak polskie ślady w Gruzji to nie tylko współczesność, ale także historia. Niezwykle barwną postacią jest Walerian Tewzadze, zwany później Walerym Krzyżanowskim. Gruzin, który w 1939 roku walczył w obronie Warszawy, a następnie wstąpił do Armii Krajowej. Na jego grobie widnieje napis: "Jako Gruzin chciałbym być pochowany w Gruzji, ale jestem szczęśliwy, że będę pochowany na ziemi szlachetnego i dzielnego narodu polskiego". 

Czego możemy i powinniśmy się uczyć od Gruzinów? Dlaczego jeszcze warto pojechać do Gruzji? 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Kultura przy kawie

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Goście: Artur Zygmuntowicz (autor książki pt: "Gruzja dla niezdecydowanych") 

Data emisji: 4.05.2019

Godzina: 5.05

ans/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Świątynia Sweti Cchoweli, taniec kartuli, pierożki chinkali - Gruzja w pełnej krasie

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2014 12:00
- Dla Gruzinów obiekt, który ma mniej niż 500 lat nie jest zabytkiem. Wynika to z tego, że w tym niewielkim kraju, który odpowiada mniej więcej 1/4 terytorium Polski, jest mnóstwo zabytków znacznie starszych - mówił w radiowej Jedynce Krzysztof Dąbrowski z portalu Kaukaz.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Które mazowieckie dworki warto zobaczyć?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2017 17:20
Na Mazowszu znajduje się kilkadziesiąt dworów, dworków i pałaców. Doradzamy które i dlaczego warto odwiedzić, przypominamy też związane z nimi historie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zobaczyć Bajkał z bliska

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 13:32
- Bajkał był od dawna naszą fascynacją. W ogóle Rosja była naszym wielkim marzeniem - mówi w auycji "Cztery pory roku" Monika Radzikowska, autorka książki "Bajkał tam i z powrotem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"American dream" - czy Ameryka jest lepszym światem?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 14:00
W "Kulturze przy kawie" organizatorka wypraw po Stanach Zjednoczonych - Żaneta Auler mówiła o tym, co jest największą atrakcją dla turystów, którzy chcą na własnej skórze poczuć czym jest "American dream". Zdradziła też, w jaki sposób mieszkańcy radzą sobię ze zwykłą codziennością i wzięła "pod lupę" wszelkie mity związane z utopijnym miejscem.
rozwiń zwiń