X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak żyło polskie społeczeństwo w 1939 roku? Wspomnienia Anny Lisieckiej

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2019 16:23
Anna Lisiecka - dziennikarka radiowej Dwójki opowiedziała w "Kulturze przy kawie" jak bardzo gorące było lato w 1939 roku, gdzie ludzie jeździli wtedy na wakacje, co robił z nimi strach związany ze zbliżającą się wojną oraz czym był tzw. "taniec z paluszkiem".
Audio
  • Rozmowa z Anną Lisiecką (Kultura przy kawie/Jedynka)
okładka książki Anny Lisieckiej Wakacje 1939
okładka książki Anny Lisieckiej "Wakacje 1939"Foto: mat. promocyjne

Anna Lisiecka jest autorką książki "Wakacje 1939", która, jak twierdzi prowadząca, jest o: czasach, miejscach i ludziach. 


okładka książki Anny Lisieckiej "Wakacje 1939"

 

Dziennikarka mówi, że urodzeni przed II wojną światową największy niepokój odczuli, kiedy nastąpił rozpad Czechosłowacji i kiedy 23 marca 1939 roku Kłajpeda została zaatakowana przez Niemcy. - Wtedy Polacy zmierzyli się z prawdziwym lękiem, gdyż terytorialnie zostaliśmy okrążeni - dodaje gość Jedynki.

Anna Lisiecka zapytana przez prowadzącą o to, jak wspomina lato z 1939 roku, przyznaje, że "ludzie wtedy topili się jak asfalt, a dzieci i zwierzęta trzeba było golić na zero". Przypomina, że upały przyszły do Polski z samym początkiem kalendarzowego lata. 

Czym był wspomniany przez dziennikarkę "taniec z paluszkiem"? Co inspirowało Annę Lisiecką do pisania? Gdzie Polacy spędzali upalne wakacyjne dni? Czy każdy mógł wyjechać nad morze? Kto w tamtych czasach należał do tzw. "elity artystycznej"? Dlaczego 1939 rok uchodzi za początek tańca, jakim jest "swing"?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Kultura przy kawie

Prowadzi: Anna Stempniak

Goście: Anna Lisiecka (dziennikarka radiowej Dwójki, pisarka)

Data emisji: 8.06.2019

Godzina: 5.08

K.A


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nagrody Literackie m.st. Warszawy rozdana

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2018 12:02
W minioną środę, podczas gali wręczenia Nagród Literackich m. st. Warszawy za całokształt twórczości uhonorowano Ernesta Brylla. Urodzony w 1935 roku poeta, autor tekstów, krytyk filmowy i dyplomata na swoim koncie ma już liczne nagrody, m.in. Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" i Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Kto jeszcze został doceniony podczas tegorocznego wydarzenia?
rozwiń zwiń