Jak żyło polskie społeczeństwo w 1939 roku? Wspomnienia Anny Lisieckiej

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2019 16:23
Anna Lisiecka - dziennikarka radiowej Dwójki opowiedziała w "Kulturze przy kawie" jak bardzo gorące było lato w 1939 roku, gdzie ludzie jeździli wtedy na wakacje, co robił z nimi strach związany ze zbliżającą się wojną oraz czym był tzw. "taniec z paluszkiem".
Audio
  • Rozmowa z Anną Lisiecką (Kultura przy kawie/Jedynka)
okładka książki Anny Lisieckiej Wakacje 1939
okładka książki Anny Lisieckiej "Wakacje 1939"Foto: mat. promocyjne

Anna Lisiecka jest autorką książki "Wakacje 1939", która, jak twierdzi prowadząca, jest o: czasach, miejscach i ludziach. 


okładka książki Anny Lisieckiej "Wakacje 1939"

 

Dziennikarka mówi, że urodzeni przed II wojną światową największy niepokój odczuli, kiedy nastąpił rozpad Czechosłowacji i kiedy 23 marca 1939 roku Kłajpeda została zaatakowana przez Niemcy. - Wtedy Polacy zmierzyli się z prawdziwym lękiem, gdyż terytorialnie zostaliśmy okrążeni - dodaje gość Jedynki.

Anna Lisiecka zapytana przez prowadzącą o to, jak wspomina lato z 1939 roku, przyznaje, że "ludzie wtedy topili się jak asfalt, a dzieci i zwierzęta trzeba było golić na zero". Przypomina, że upały przyszły do Polski z samym początkiem kalendarzowego lata. 

Czym był wspomniany przez dziennikarkę "taniec z paluszkiem"? Co inspirowało Annę Lisiecką do pisania? Gdzie Polacy spędzali upalne wakacyjne dni? Czy każdy mógł wyjechać nad morze? Kto w tamtych czasach należał do tzw. "elity artystycznej"? Dlaczego 1939 rok uchodzi za początek tańca, jakim jest "swing"?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Kultura przy kawie

Prowadzi: Anna Stempniak

Goście: Anna Lisiecka (dziennikarka radiowej Dwójki, pisarka)

Data emisji: 8.06.2019

Godzina: 5.08

K.A


Czytaj także

Nagrody Literackie m.st. Warszawy rozdana

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2018 12:02
W minioną środę, podczas gali wręczenia Nagród Literackich m. st. Warszawy za całokształt twórczości uhonorowano Ernesta Brylla. Urodzony w 1935 roku poeta, autor tekstów, krytyk filmowy i dyplomata na swoim koncie ma już liczne nagrody, m.in. Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" i Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Kto jeszcze został doceniony podczas tegorocznego wydarzenia?
rozwiń zwiń