X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Marek Hłasko - uzdolniony artysta i wybraniec Boga

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 15:49
Zmarł mając zaledwie 35 lat. W ciągu tak krótkiego życia zdążył napisać m.in. wiele powieści i opowiadań. Nazywano go polskim Jamesem Dean'em nie tylko z powodu buntowniczej natury, ale też z ogromnego podobieństwa do amerykańskiego aktora. W audycji "Kultura przy kawie" wspominano postać Marka Hłasko, pisarza i scenarzysty filmowego. 
Audio
  • Wspomnienia o artyście Marku Hłasko (Kultura przy kawie/Jedynka)
Ze względu na podobieństwo fizyczne prasa nazywała Marka Hłaskę wschodnioeuropejskim Jamesem Deanem
Ze względu na podobieństwo fizyczne prasa nazywała Marka Hłaskę wschodnioeuropejskim Jamesem DeanemFoto: Zbigniew Kresowaty/CC

W 1958 roku Marek Hłasko opuszcza Polskę mając zaledwie 24 lata. Udał się na wieloletnią emigrację, skąd pisał listy do rodziny, znajomych, czytelników i to właśnie oni mieli ogromny wpływ na jego twórczość i jego osobę. 

Tuż przed swoim wyjazdem z Polski artysta udzielił wywiadu Barbarze Czekałowej, w którym mówił m.in. o bohaterach swoich powieści czy nihilizmie - Przynajmniej trzy-czwarte tego co napisałem, napisałem o ludziach, którzy kochają się naprawdę, szczerze, dla których największą tragedią jest to, że nie mogą być razem. Nie mam nic wspólnego z nihilizmem. Chciałem tylko w jakiś sposób, na miarę swoich możliwości i zdolności przekazać prawdę o życiu i o swoim czasie - mówił Marek Hłasko w 1958 roku. 

Fryderyk Nietzsche pisał, że "wybrańcy Boga umierają młodo, lecz później żyją wiecznie w ich towarzystwie". Takim wybrańcem z pewnością był pisarz Marek Hłasko. On sam tworzył o sobie legendę człowieka wrażliwego, bliskiego ludziom. Ciekawostką jest fakt, że pisarz często naginał wydarzenia ze swojego życia. - Kiedyś znalazłam na oknie ankietę, wypełnioną dla Związku Literatów. Marek nie był zbyt porządny. Rozrzucał wszędzie swoje książki i gazety, które czytał. Zobaczyłam w tej ankiecie, że napisał, że ja jestem praczką, a ojciec jest strażakiem, co było nieprawdą. Zrobiło to na mnie ogromne wrażenie dlatego, że zdałam sobie sprawę, że on musiał tak napisać, żeby zostać dostrzeżony - tak o synu opowiadała matka Maria Hłasko. 

Jaki stosunek do kobiet miał artysta? 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji przepełnionej wspomnieniami o zmarłym artyście. 

***

Tytuł audycji: Kultura przy kawie 

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Data emisji: 22.06.2019

Godzina emisji: 5.09

ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

B. A. Paris i jej książki o domowym koszmarze

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2018 11:00
Wychowała pięć córek, a po skończeniu 50 lat odkryła swoje nowe powołanie i zaczęła pisać książki. Brytyjska autorka thrillerów psychologicznych B. A. Paris niedawno odwiedziła Polskę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Internat" Serhija Żadana. Język powieści odzwierciedla charakter wojny

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2019 13:16
- Chciałem napisać tę książkę tak, żeby pokazać, że wszystkie wojny są podobne w swoim dramatyzmie – powiedział na antenie Jedynki ukraiński pisarz, poeta i tłumacz, autor powieści "Internat" Serhij Żadan.
rozwiń zwiń