Święto polskiej literatury - przypominamy poprzednie edycje Narodowego Czytania

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 12:25
Jakie były dotychczasowe lektury - czyli: czy wszyscyśmy z Aleksandra hr. Fredry? Jakim herbem pieczętował się Jan Onufry Zagłoba? Którymi ulicami Powiśla przechadzał się Wokulski i czy Cezary Baryka naprawdę zachłysnął się rewolucją? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi dają dotychczasowe lektury Narodowego Czytania - a przed nami ósme wydanie tego wydarzenia, tym razem z ośmioma nowelami.
Audio
  • Przypominamy poprzednie edycje Narodowego Czytania (Kultura przy kawie/Jedynka)
Narodowego Czytanie 2017
Narodowego Czytanie 2017Foto: Jedynka

Pierwsza edycja Narodowego Czytania miała miejsce 7 lat temu z okazji dwustulecia "drugiej wojny polskiej" i najazdu Napoleona na Rosję, podczas którego miał miejsce opisany w "Panu Tadeuszu" Adama Mickiewicza "Ostatni zajazd na Litwie". Tak więc wybór lektury na pierwszą osłonę był oczywisty. 

Rok później kontynuując Narodowe Czytanie przypomniano dzieła wybitnego polskiego komediopisarza, poety Aleksandra Fredry, który w świadomości Polaków jest obecny od pokoleń. - Przy pomocy obcowania z postaciami pisanymi przez Fredrę, przez odczucie jego poezji, przez nadanie jej tchnienia żywego głosu, właściwie ożywają te postaci zapisane sprzed wielu laty - mówiła reżyserka Anna Augustynowicz. 

Mówiąc o polskich powieściach nie sposób nie wspomnieć o książce Bolesława Prusa "Lalka", w którą zaczytywali się Polacy podczas Narodowego Czytania w 2015 roku. - Wielu naukowców podkreślało, że to jest największa polska powieść, która dorównuje wielkim zachodnim powieściom. (...) To jest coś co możemy na świecie pokazać, co cały czas jest aktualne, co wciąż wnosi wielką wartość kulturalną - tak o dziele Prusa mówił ówczesny dyrektor Narodowego Centrum Kultury, Krzysztof Dudek. 

Ile jest odniesień z trylogii Henryka Sienkiewicza według historyka Andrzeja Janisza? Czy tytułowa "Lalka" to Izabela Łęcka czy lalka Heluni Stawskiej? Jaka jest historia Stanisława Wyspiańskiego i Lucjana Rydla? 

Podczas audycji usłyszeliśmy fragmenty radiowych adaptacji i muzykę z ekranizacji. Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Kultura przy kawie 

Prowadzi: Małgorzata Raducha 

Data emisji: 7.09.2019

Godzina emisji: 5.10

ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Narodowe Czytanie. "Quo vadis" lekturą wszystkich pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2016 12:58
- Akcja ma służyć promocji czytelnictwa, polskiej literatury, klasyki. Wspólne czytanie buduje więzi, sprawia też, że stajemy się dla siebie bliżsi - mówił w Jedynce Wojciech Kolarski, minister w Kancelarii Prezydenta RP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Geneza powstania "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2016 11:54
- Za moje grzechy literackie będę przechodził przez jubileuszowy ogień - żartował Henryk Sienkiewicz. A jubileuszowy ogień zapłonął 22 grudnia 1900 roku, kiedy to pisarz odebrał akt notarialny pałacu w Oblęgorku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Quo vadis" jak "Gra o tron". Sukces, który nie mija z upływem czasu

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2016 23:38
Gdyby "Quo vadis" porównać do dzisiejszej literatury, to byłaby to np. "Gra o tron". - 23 włoskie przekłady, do 1939 roku wydano ją 100 razy. Powodzenie tej książki było ogromne i do dziś znajdziemy ją w księgarniach na całym świecie - mówi prof. Jerzy Miziołek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Która kobieta poróżniła Sienkiewicza i Prusa?

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 17:20
Prus miewał ataki paniki, nie znosił podróży, swoja żonę znał od dzieciństwa, jako nastolatek walczył w Powstaniu Styczniowym i był zazdrosny o sukcesy Sienkiewicza. A Sienkiewicz wiązał się tylko z kobietami o imieniu Maria, był obieżyświatem i miał kompleksy na punkcie niskiego wzrostu. W magazynie "Moje książki" porozmawialiśmy o życiu prywatnym Bolesława Prusa i Henryka Sienkiewicza.
rozwiń zwiń