X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Znikanie". Opowieść o chorobie, wielkiej determinacji i walce z niewidzialnym wrogiem

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 17:50
Napisała bardzo osobistą książkę pt: "Znikanie", o swojej chorobie, o odchodzeniu matki, o rzeczach, które ulegają przewartościowaniu, o pieniądzach, które nagle zaczynają mieć znaczenie w walce z niewidzialnym wrogiem, o determinacji tej walki i samotności w niej. Gościem "Kultury przy kawie" była Izabela Morska, prozaik, poetka, autorka dramatu "Księga Em".
Audio
  • Rozmowa z Izabelą Morską, autorką książki "Znikanie" (Kultura przy kawie/Jedynka)
okładka książki
okładka książkiFoto: mat. promocyjne

Izabela Morska, zwana dawniej jako Filipiak, opowiedziała na antenie radiowej Jedynki, dlaczego zdecydowała się na zmianę nazwiska. - Odpowiedź jest po części w książce.(...). W pewnym momencie, kiedy wiedziałam, że już wyzdrowieje, pojawiła się potrzeba działania magicznego. Pojawiają się działania praktyczne, operacje, wizyty lekarskie to też działania magiczne i to jest jedno z nich. Trochę, żeby oszukać przeznaczenie, a trochę, żeby móc zacząć nowe życie - powiedziała autorka. 

Powieść "Znikanie" to opowieść dla tych, którzy nie chcą zniknąć, a chcą wyzdrowieć. Podtytuł książki nosi nazwę "Proza jak zastrzyk w serce". - Zastanawialiśmy się kilka dni temu na spotkaniu z Kamilem Sipowiczem, czy ma być to zastrzyk z fenolu czy zastrzyk z adrenaliny, bo jeszcze takie wersje się pojawiały, ale ostatecznie ta większość była za tym drugim wariantem, to coś co ma nas przebudzić ze stanu uśpienia - wyjaśnia Izabela Morska. 

Autorka porównała proces choroby do procesu pisania powieści. - Często jak jesteśmy w środku książki to jest trochę tak, jakbyśmy byli w środku choroby. Wszystko jest jednym wielkim chaosem i nie wiadomo, w którą stronę iść, ale musimy przeć do przodu, żeby dotrzeć do końca tej historii - dodaje. 

***

Pisarka żyje między rodzinnym Gdańskiem, Krakowem a Berkeley, na którym wykłada. Od 9 lat jest Prezesem Fundacji Pisarze dla Pokoju.

Kiedy autorka dowiedziała się o diagnozie? Co dała jej choroba? Czego nauczyła ją choroba swojej mamy? Jakie emocje towarzyszyły Izabeli Morskiej podczas choroby? 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Kultura przy kawie

Prowadzi: Małgorzata Raducha

Gość: Izabela Morska (autorka książki)

Data emisji: 5.10.2019

Godzina emisji: 5.10

ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Orhan Pamuk: mówią mi, bym pisał etyczne powieści

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2018 19:00
- W Ameryce i w krajach nordyckich moi czytelnicy nie lubią Kemala z "Muzeum Niewinności", bo jest zepsuty, nieodpowiedzialny, bo niszczy życie dwóch kobiet - mówił Orhan Pamuk w rozmowie z Magdą Mikołajczuk. Turecki pisarz, laureat Nagrody Nobla, gościł na Warszawskich Targach Książki, a jutro będzie w Krakowie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Notes, czyli Fołtyn w śmietanie". Zapiski Krystyny Gucewicz

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2018 15:03
Notes Krystyny Gucewicz to prawdziwa skarbnica kontaktów i wspomnień.
rozwiń zwiń