Sebastian Stankiewicz o filmie: najważniejszy jest człowiek

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2019 11:30
Podczas tegorocznego Festiwalu Filmowego w Gdyni otrzymał nagrodę w kategorii drugoplanowy aktor męski za rolę w filmie "Pan T" w reżyserii Marcina Krzyształowicza. Od lat rozśmiesza i bawi, chociażby w "Kabarecie na końcu świata". Szerszej publiczności znany jest z serialu "Barwy szczęścia", w którym wciela się w komediową postać "Ricardo". O filmie "Pan T", o nowych zawodowych wyzwaniach i wrażliwości w audycji "Kultura przy kawie" opowiada Sebastian Stanki Stankiewicz.
Audio
  • Rozmowa z Sebastianem Stankiewiczem (Kultura przy kawie/ Jedynka)
Sebastian Stankiewicz
Sebastian StankiewiczFoto: Elżbieta Kasperska / PAP

W filmie "Pan T" przenosimy się do Warszawy 1953 roku. Główną postacią jest tytułowy Pan T, czyli uznany pisarz, który nie potrafi odnaleźć się w panującej rzeczywistości. Wydaje się, że na pomoc przychodzi mu postać grana przez Sebastiana Stankiewicza - Filak, ale jednak los nie jest tak dobry, ponieważ ten okazuje się...

- Filak jest chłopakiem, który przyjeżdża z wioski do wielkiego miasta i stara się spełniać swoje marzenia. Mieszka razem z Panem T drzwi w drzwi w hotelu dla piszących. Pan T jest dla niego mentorem, zaprzyjaźnia się z nim, a z drugiej strony dostaje intratną propozycję od Irusia, czyli SB-ka, który chce, żeby Filak przykładał bardzo mocno ucho do ściany i podsłuchiwał, co dzieje się w pokoju Pana T. A później grzecznie wszystko wyśpiewał - mówi Sebastian Stankiewicz.

KinoSwiatPL / Youtube

Aktor jest zdania, że film został zainspirowany postaciami Tadeusza Konwickiego, Sławomira Mrożka i Leopolda Tyrmanda. - Jest to świat lat 50. i w pewien sposób świat jakby "tyrmandowski", ale to nie jest biografia. To jest hybryda różnych postaci, a szczególnie autorów tego okresu, którzy musieli zmagać się z ówczesną władzą i starać się żyć w latach 50. ze swoimi wybujałymi fantazjami, głowami i wyobraźniami, a wiadomo, że było szaro, buro i każdy musiał być pod pantoflem władzy - słyszymy.

Jaki dylemat ma Filak? Jakiego są oczekiwania Sebastiana Stankiewicza w związku z Warszawskim Festiwalem Filmowym? Jaki jest film "Pan T"?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Kultura przy kawie

Prowadzi: Martyna Podolska

Gość: Sebastian Stankiewicz

Data emisji: 19.10.2019

Godzina emisji: 5.05

DS

Czytaj także

Antoni Krauze. "Reżyser, który robił, co chciał"

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 13:00
- Była to postać kontrowersyjna, nielicząca się z opiniami, on robił to, co chciał i uważał za słuszne - tak o Antonim Krauzem mówił w "Kulturalnej Jedynce" Andrzej Kołodyński, krytyk filmowy. 20 lutego w Warszawie odbył się pogrzeb reżysera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kamila Kamińska jako św. Faustyna. "Chciałam uczestniczyć w życiu zakonnym"

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2019 14:33
W filmotece watykańskiej odbyła się kilka dni temu prapremiera polskiego filmu "Miłość i Miłosierdzie" o świętej Faustynie Kowalskiej i historii rozwijającego się kultu Miłosierdzia Bożego. Fabularyzowany dokument reżyserował Michał Kondrat. 
rozwiń zwiń